Expo och yttrandefrihet

Av Pettersson

Poohl Pot och hans kompisar på Expo har en skola – Exposkolan – där de bland annat tar upp de mänskliga rättigheterna och FN:s paragraf 19. Det verkar dock som Expo inte tycker den paragrafen ska gälla alla utan bara dem som har samma åsikter som diktatorn Daniel Poohl Pot, Expo:s chefredaktör.

Yttrandefrihet innebär att människor är fria att tänka och säga vad det de vill utan att riskera bestraffning, samt fria att ta del av information över landsgränser. Det regleras i artikel 19 i FN:s allmänna förklaring om mänskliga rättigheter.

Yttrandefriheten är viktig ur ett demokratiskt perspektiv eftersom det ger människor möjligheten att uttrycka sin åsikt och på så sätt också påverka samhället.

-Pettersson undrar varför Expo uppmanar till demonstrationer och indirekt till våld samt för åsiktsregister mot oliktänkande…det är inte speciellt demokratiskt.

 

2 thoughts on “Expo och yttrandefrihet

  1. Fy fan för Expo. Denna vidriga lögn och desinformations organisation som det vidriga PK samhället gjort till sanning. De får oemotsagda bre utsig i TVs moronsoffor och spy ut sina lögner.

KommenteraAvbryt svar