Medias osmakliga poäng på Breivik och Utøya

Av Stefan K

Ingen har väl undgått medias ganska osmakliga kopplingar mellan Breivik och SD. De har givetvis sin agenda, men…

…vad sägs om de här grodorna?

Söndagsmys på Utøya?

Frågelek i Aftonbladet

2 thoughts on “Medias osmakliga poäng på Breivik och Utøya

  1. Hela denna rättegång är en osmaklig soppa. I stället för att som brukligt är, redovisa och argumentera om händelseförlopp och att låta vittnen berätta, så har det hela blivit till en politisk process som ska pågå i veckor.

    Leif Silbersky kritiserar användandet av en rättegångssal som en arena där bland andra den åtalade kan framföra åsikter om politik och samhällsordning. Han säger ”En domstol är ingen politisk institution där man ska framföra idiotiska åsikter.” Ett antal personer som inte på något sätt har varit ens i närheten av att ha kopplingar till dådet, har kallats som vittnen. Silbersky ”Jag tror att processen spårar ut”. Gatesofvienna kallar den för Circus Breivik.

    Avsikten med denna politiserade rättegång är sannolikt att försöka koppla ihop alla som har framfört politiska åsikter som ligger i närheten av dem som AB-B har framfört, med massmördaren. Detta för att kunna stämpla dessa som illegitima och för att låta förstå att sådana kan endast en massmördare hysa. När rättegången är slut och domen har fallit kommer antagligen vissa ord att vara bannlysta så som kulturmarxister och kulturrelativister.

KommenteraAvbryt svar