Av Pettersson
En yxbeväpnad man har löpt amok på en arbetsförmedling i Helsingör. Två personer är skadade, uppger polisen. Gärningsmannen är gripen, rapporterar tidningen Politiken.
De två skadade har fått yxhugg i bröstet respektive armen, säger polisen till Politiken. Helsingörs kommunchef uppger att de känner till gärningsmannen sedan tidigare. Händelsen ägde rum på Borgerservice, en instans dit bland andra arbetssökande vänder sig, på Birkedalsvej i Helsingör.
Polistalesmannen Henrik Suhr säger till Ritzau att gärningsmannen hade vassa föremål med sig, men kan inte bekräfta uppgifterna om en yxa.
– Det handlar om en 42-årig man, han sitter här nu på stationen, säger Suhr.
Ovanstående enligt fulmedia. Danska media rapporterar i stort sett samma sak med undantag av en liten detalj ”mens den formodede gerningsmand, som er en 42-årig mand fra Eritrea, er anholdt” De får tydligen njuta av kulturberikningen på andra sidan sundet också.

ollierein:
Jo för att arbeta har ju dessa folkslag knappast kommit till jorden..Istället har man ju fått sin djupa religion,som befriar dem från detta kval.. För vem anställer någon,som ligger på knäna med ändan i skyn varannan timma ??
Sen undrade jag ibland(när jag såg dem)vem eller vilka,som byggde de stenhyddor för tusentals år sedan,som dessa araber fortfarande bebor ??
Detta dåtida antika folk,måste ju ha legat flera tusen år före dagens inavel,av slöande arabiska blandraser !! Eller !!
Det var nog värre än det. Han var nog inte läskunnig.Annars så hade han väl aversioner mot en institution som tyckte att han borde skaffa sig ett arbete och bli som Jens och Preben. Vadå han är ju muhammedan, det är ju långt mycket förmer än ett sketet arbete, eller tycker du inte det Lars Å Månsson?
ollierein:
Egentligen skit samma..(var begreppet kommer från)
Om muslimska araber,eller Balubas-kannibaler från Katanga.Ungefär likvärdiga enl.den lista över dess IQ,som jag läste för några dagar sedan…
Men kan du förklara varför en neger från Eritrea,rånar Arbetsförmedlingen ? Om han hade hunger,varför inte gå ner på Stenegade till Oles Supermarkt,och ta för sig !!Eller ”läste” han fel på dörrskylten..
Yxor är de svenska FN-truppernas namn på lokalbefolkningen varhelst man befinner sig. Det
har länge varit förbjudet att nyttja ordet, men som vanligt smakar förbjuden frukt bäst.
Men du har rätt Lars Å Månsson, någonstans måste ordet ha kommit från, och ditt förslag är nog lika bra som det jag har hört, och det var också från tidigt sextiotal, men från Kongoinsatsen, där svenskarna angreps av Katangastammen Balubas med spjut och yxor. Från Katanga kommer ju också Erich Mushito Mwege som är en farlig man i Ludvika. Erick Mushitu Mwinkeu är tidigare känd av polisen som en våldsam person och han är sedan tidigare dömd för brott.
Han har en bakgrund som boxare och har den senaste tiden hållit på med en av världens råaste kampsporter – mixed martial arts, MMA, som är en mix av boxning, brasiliansk jiu-jitsu, judo och thaiboxning.
Han väntar nu på sitt straff för mordet på Tommy Lundén i Ludvika, dom i målet meddelas nu på måndag den 19 mars 2012
ollirein:
Du vet att GETEN och KVINNAN är den fattiges ko resp slavinna.Yxan är tydligen de ”fattigas” vapen. Åtminstone i den arabisk-muslimska världen..
Första gång jag fick höra talas om detta,var från en kamrat på 60-talet,som tjänstgjort i FN,vid nuvarande Gaza-remsan.Där nyttjade araberna detta
vapen,när man avslöjades vid sina inbrott i FN`s livsmedelsdepåer..Därav lär öknamnet ”Yxor” ha uppstått för detta folkslag…
Olli, i Eritrea är det faktiskt blandat 50/50 muslimer och kristna och en aning andra religioner men chansen är rätt stor att du har rätt.
Man behöver väl knappast nämna att i Eritrea är de muslimer.