Ilmar Reepalu – integrationen har gått snett

Av Pettersson

Ilmar Reepalu har i tio år insett att vår invandrings och integrationspolitik gått snett. Han har påpekat det för Göran Persson, Mona Sahlin, Fredrik Reinfeldt och Tobias Billström. Ingen har lyssnat.

Läs HÄR om detta.

Frågan infinner sig då varför har han fortsatt och aktivt medverkat till invandringen och de ökade integrationsproblemen?

Reepalu är född 1943 i Estland men kom till Sverige redan 1944 som flykting och är uppvuxen i Motala där han var med och bildade SSU 1958. 1985 blev han kommunalråd i opposition i Malmö och sedan 1994 är han kommunstyrelsens ordförande och Malmös starke man.

Reepalu har bevisligen varit framgångsrik, både under yrkeslivet och i det politiska livet. Han har haft avgörande betydelse för stora projekt och förändringen av Malmö från en fallfärdig industristad till en modern metropol. Men någonstans gick det snett, trots Västra hamnen, Citytunneln, Turning Torso och Öresundsbron.

Om han talar sanning och i tio år insett att mångkulturen inte fungerar varför säger karl inte det högt och offentligt?

Reepalu har visserligen kommit med förslag som temporära medborgarskap som ska gå att återkalla och utvisa dem som inte sköter sig. Det måste vara bättre att skicka ut brottslingar och bidragsutnyttjare direkt utan att ge dem ett temporärt medborgarskap innan. Reepalu har även gjort idiotgrejor som skuldbelagt Malmös judar för att muslimerna förföljer dem med hänvisning till situationen i mellanöstern. Snacka om kollektiv skuldbeläggning.

Hårdare straff för vapenbrott är nog bra men ingen kan väl på fullt allvar tro att de som springer med vapen på Malmös gator bryr sig om 2, 4 eller 6 månaders fängelse.

Ilmar, sluta skylla Malmös problem på den nuvarande regeringen. Du har suttit vid makten i 17 år. Tolv av dem under en socialdemokratisk regering och fem under en borgerlig. Det känns lite löjligt att skylla allt på Fredrik Reinfeldt och Beatrice Ask, speciellt som du påstår att det är tio år sedan, under Göran Persson du kom på att det brakade åt helvete.  

Tala om att du själv gjort fel, be om ursäkt och kom med radikala förslag. Tala om att det enda som hjälper är att stoppa invandringen tills vidare och att obligatoriskt utvisa människor som begår grova brott och att det inte går att ge folk medborgarskap innan de visat att de förtjänat det. Lärt sig svenska, lärt sig följa våra lagar och kan visa att de försörjer sig själva på ett lagligt sätt.  

Du är snart 70 år och har ditt på det torra så gör något som dina barn och barnbarn kan vara stolta över så de slipper minnas dig som mannen som förstörde Malmö.

2 thoughts on “Ilmar Reepalu – integrationen har gått snett

  1. Han kan gott kosta på sig att erkänna fiaskot, så kanske en och annan skitnödig politiker hakar på. Endast en idiot kan fortsätta blunda för verkligheten i nuläget…

KommenteraAvbryt svar