Skrev att IQ var ärftligt – åtalas

Av Pettersson

Daniel Carlsen, ledare för Danskarnas Parti åtalas för en kommentar på danska TV2:s hemsida i augusti 2010, där han hävdade att IQ är en ärvd egenskap som dessutom skiljer sig mellan olika folkgrupper.

Carlsen hänvisade till seriös forskning men åtalas trots det för sina åsikter. Det den danska så kallade ”rasismparagrafen” som ska användas.

Kommentaren på hemsidan:

 ”Man vet att negrer från Guinea, vars genomsnittsintelligens är 59, inte kommer att få en IQ på 100 bara för att de flyttar till Europa. Därför kommer denna invandring vara direkt landsskadlig. Men det finns givetvis också avvikare bland folkgrupper som generellt sett har lägre IQ. Men är det möjligt att finna en neger som har samma IQ som en genomsnittlig europé? Kanske. Men det står ändå klart att andelen som har något att erbjuda vårt samhälle är allvarligt begränsad. Dessutom blir det någon form av omvänd u-hjälp, där man ruinerar länder på deras bästa medborgare”.

Daniel Carlsen, hänvisade också till den fackgranskade boken The Bell Curve, där flera tunga forskare hävdar samma sak

– I mitt inlägg har jag hänvisat till allmänt tillgänglig statistik och vetenskapliga studier. Jag har förmedlat uppgifter som visar att invandrare med låg IQ inte blir mer intelligenta av att bo i den västerländska civilisationen, säger Daniel Carlsen och jämför åtalet med Galileo Galilei, som fängslades 1633 för att ha publicerat sina forskningsresultat om att jorden kretsar kring solen.

 – Likheten är faktiskt ganska slående. På 1600-talet tolererade de religiösa ledarna inte att höra saker som var oförenligt med den katolska dogmen. I dag tolererar den anti-danska regeringen inte att höra någonting som är oförenligt med den multikulturella dogmen, säger Carlsen.

Daniel Carlsen menar den så kallade ”racismeparagraffen” som närmast liknar vår ”hets mot folkgrupp” hotar yttrandefriheten.

– Pettersson trodde det var högre i tak i Danmark men, men….

HÄR finns inlägget på Carlsens hemsida.

2 thoughts on “Skrev att IQ var ärftligt – åtalas

  1. Om det ÄR så att vi plockar hit gräddan av kompetensen så utarmar vi faktiskt de afrikanska länderna på de som borde bygga upp dem. Vilket ansvar har vi då och kommer de afrikanska länderna någonsin att närma sig övriga världen.
    Eller så är det så att våra politiker ljuger och att de välutbildade stannar kvar och de outbildade kommer hit.
    Att döma av arbetslösheten och viljan att göra rätt för sig, så misstänker jag mer b än a

  2. När man ser filmer från afrikanska länder slås man av hur skitigt, stökigt, oorganiserat och eftersatt allt är, även i storstäderna. Ungefär som Västeuropa i början av 1900-talet.
    Vi vet också hur politiskt illa skötta dessa länder är, där inre konflikter, klankrig, korruption, valfusk och avsaknad av demokrati är mer legio än undantag.
    Varför få afrikaner är kända som stora företagare, stora uppfinnare, stora entrepenörer och stora forskare kan vi också fråga oss…
    …liksom den stora analfabetism som finns i de afrikanska länderna.
    De är duktiga i många idrottsgrenar, men t.o.m. en halvblind kan springa från punkt a till b utan hjälp, men skillnaden ligger i hur fort man springer.
    Sedan är fakta känt sedan tidigare. Denna statistik talar sitt språk
    http://en.wikipedia.org/wiki/File:National_IQ_Lynn_Vanhanen_2006_IQ_and_Global_Inequality.png

KommenteraAvbryt svar