Av Pettersson
Nio bilbränder i Malmö i natt – på en dryg timme. Nu jobbar polisen med att se om det finns ett samband. – Tid och plats stämmer in på det, säger Calle Persson på Skånepolisen.
Det började klockan 03.12 då första larmet kom. Då stod tre bilar på rad i brand på Balladgatan.
Nästa larm kom 03.46 på Estlandsgatan vid Heleneholm. – En stulen bil stod i brand där, säger Calle Persson, informatör på Skånepolisen. Där har polisen ett vittne som såg en misstänkt gärningsman, men signalementet är vagt.
Klockan 04.14 var det dags igen. Då stod tre bilar i brand på Nydalatorget.
– Vi har spårat med hund, men spåret förlorades vid en närliggande park, säger Calle Persson. Klockan 04.50 kom sista larmet – den här gången från Västra Hindbyvägen. Där skadades tre bilar.
– Det är oklart om alla bilar brann, men närliggande bilar skadas snabbt av värmen även om de inte brinner, säger Calle Persson.
Nu arbetar polisen med att se om det finns ett samband.
– Pettersson gratulerar polisen till att se ett samband. Det kan inte vara lätt eller som de säger; vi från Rosengård skiter inte i våra egna sängar utan en bit ifrån.

Börjar muslimMalmö redan fira nyår?
Nja Pettersson, håller inte riktigt med dig där. Nu skall vi inte kasta all skit på Rosengårdsbor.
Ungefär samma klientel finns spridd över nästan hela Malmö (kanske inte i Zlatans nya kvarter) men faktiskt på de flesta ställen nu.
Vi behöver en storstädning.