Av Pettersson från Södermanlands Nyheter

Södermanlands Nyheter rapporterar om en häftig brand som utbröt på torsdagskvällen i en lägenhet i Brandkärr i Nyköping. Eldslågor slog ut genom balkongen och fönstren, men lyckligtvis blev ingen skadad.
Det var strax efter klockan 22 på torsdagskvällen som branden utbröt i det stora flerfamiljshuset på Brandkärrsvägen. Hyresgästerna skyndade sig ut ur sina lägenheter, och följde brandförloppet utifrån.
Räddningstjänsten var snabbt på plats, och kunde konstatera att ingen befann sig i den brinnande lägenheten. Däremot var spridningsrisken till övriga lägenheter överhängande.
Branden var snabbt släckt, men lägenheten blev totalförstörd. Under kvällen var det oklart hur intilliggande lägenheter skadats.
– Pettersson noterar att det bor många somalier i Brandkärr som är Nyköpings Rosengård, det går heller ej att kommentera nyheten på SN och inget reportage om dem som blev utan lägenhet till jul.
Det kan vara fördomar men det anas dåliga vibbar av kulturberikning…
jag fick dom som va hos min pojkvän av mitt ex förra året men eftersom jag va sjuk så då fick jag spara dom .. har aldrig velat köpa några oh kommer aldrig göra det heller..
Kan någon förklara var nöjet ligger i dessa ”hemfyrverkerier” som visslar,puttar och slutligen ger en knall ifrån sig !!!
Har själv försökt finna ut,vilket det är som utlöser denna stund av lycka,men har tills idag inte funnit svaret !!!
vi hade aldrig tänkt oss att något sånt här skulle hända de gör man bara nt man läser om bränder hit oh dit men man tror aldrig det ska hända en själv liksom ….
Men Ella, varför började det att brinna ö.h. Ska man förvara fyrverkerier tillsammans med kläder. Har du läst om de våldsamma bränderna, där de har fabriker för fyrverkerier bland vanliga lägenheter i Asien, mest i Kina men de är ju flest där.
Fyrverkerier ska förvaras svalt och torrt.
Det var min pojkväns lägenhet oh vi har inte gjort något fel vi hade fyverkerier i den garderob det började brinna i så nt lustit att det small men för dom som springer runt oh tycker det här är såå roligt tänk om samma sak hände er jag lovar ni skulle inte tycka det va lika roligt då … Han förlorade ALLT utan dom kläder han hade på sig och hans hund … tänk efter innan ni skrattar …
Har alltid förvånats över att det INTE inträffar än fler sådana eldsvådor..
Naturligtvis kan man inte elda i bakugnen,ej hellre sätta en brasa på balkongen,utan risk för spridning !!
Var det nu enbart ödets nyck,att denna nyhet hade sin upprinnelse
i BRANDKÄRR ??