Arabiska på schemat

Av Pettersson

Som bekant går delar av den svenska poliskåren och lär sig fraser ur det arabiska språket samt lite arabisk och islamsk kultur. Tidningen Svensk Polis har en liten artikel om detta.

− Nej, vi ska inte lägga svenska språket åt sidan. Inte den svenska kulturen heller. Närpolischefen Bengt Hersler avfärdar kommentarerna på nätet som handlar om att Malmöpoliser går en kurs i arabiska.

Han är själv en av det 40-tal poliser i Rosengård i Malmö som går på kurs i arabiska, och hälsar glatt med den senast inlärda glosan, “shukran”, som egentligen betyder tack.

Rosengårdspolisernas språkstudier har kommenterats flitigt på nätet, och vissa av inpassen är av det raljerande slaget. Inom kåren har Bengt Hersler bara mött positiva reaktioner. Han tycker inte att det faktum att de lär sig en del ord och enkla meningar på arabiska är konstigare än att poliser lär sig engelska eller danska.

– Vi ska ju inte kunna arabiska utan och innan. Bara så att det öppnar för ett annat bemötande, mer hövligt och värdigt. Förhoppningsvis ger det också en bättre kommunikation, en dialog med många av de människor vi möter.

Kursen i arabiska är frivillig och kostnadsfri för deltagarna. Arbetsgivaren betalar. Utbildningen anordnas av Studieförbundet Vuxenskolan och omfattar tolv lektionspass på polisstationen i Rosengård.

Läraren Mohaned Ridha bor ett par kvarter bort. Han är väl medveten om vilka situationer eleverna kan hamna i och försöker anpassa innehållet efter det.

– Att kunna en del arabiska fraser underlättar polisernas arbete. Samtidigt kan det bidra till en trevligare stämning och minska kostnaderna. Tänk bara att kunna fråga om personnumret utan att kalla in en tolk mitt i natten, säger Mohaned Ridha.

– Pettersson tänker på att i Rosengård bor det c:a 25 000 invånare och i Oxelösund bor som jämförelse 11 000 invånare. I Oxelösund har polisen ett litet rum i kommunhuset dit det kommer en polis på onsdagar mellan 10 och 18, men det har varit lite dåligt med polisbesöken ett tag för polisen har varit föräldraledig och i Rosengård läser 40 (Fyrtio) poliser arabiska och jag förmodar att det inte är alla.  Varför går det åt så många poliser i det skånska arabiska paradiset?

Svensk Polis 

2 thoughts on “Arabiska på schemat

  1. Jag antar att dom får lära sig fraser som dom har nytta av i jobbet! Tex: Stå still när jag sätter på handbojorna, håll käft, försvinn härifrån och andra jobb relaterade fraser.

KommenteraAvbryt svar