Utklädd man åtalas för ofredande

Av Pettersson

Den man som utklädd till kvinna ska ha förföljt tre olika kvinnor i Oskarshamn åtalas nu vid Kalmar tingsrätt misstänkt för ofredande.

Mannen, som tillfälligt befinner sig i Sverige, greps i centrala Oskarshamn i början av oktober. Han är misstänkt för att ha förföljt två kvinnor vid olika tillfällen under flera veckor, samt ytterligare en kvinna vid ett tillfälle i mitten av september.
Mannen ska ha följt efter kvinnorna i bil och bevakat dem genom att parkera och sitta kvar i bilen utanför deras bostäder och arbetsplatser.
Den tredje kvinnan ska mannen ha följt efter när hon körde från en matbutik till sin bostad. Mannen stannade sedan sin bil på garageuppfarten bakom kvinnans bil och steg ur bilen och närmade sig kvinnan. Han var vid det tillfället klädd i kvinnokläder och peruk.

– Pettersson undrar om PK-tidningen Barometern tappat skärpan? ”Mannen som tillfälligt befinner sig i Sverige” är det en svensk eller?

 

One thought on “Utklädd man åtalas för ofredande

  1. Alla som befinner eller befunnit sig i Sverige, är och förblir svenskar….antingen de vill eller ej!!Detta har svenska PK-media permanent, sedan år tillbaka förmedlat !!
    En av grunderna till att man är såååå restriktiv,med nyhetsvärdet över den ökande kriminalliteten..

KommenteraAvbryt svar