Mordet på 4-åringen
Av Pettersson
Mord är oerhört tragiskt och när barn mördas är det ännu värre och när små barn mördas brukar det nästan alltid vara någon nära anhörig, oftast ena föräldern.
Ofta är det besvärliga familjeförhållanden som ligger bakom och i detta falla har familjen varit föremål för utredning om misstänkta förhållanden i familjen och tvångsomhändertagande av ett eller flera barn
I dagsläget är ingen misstänkt, i varje fall inte officiellt men fadern till 4-åringen har dömts till ett år i fängelse för att vid upprepade tillfällen misshandlat sin dåvarande partner.
I mars 2010 dömdes han till 10 månaders fängelse för att vid ett stort antal tillfällen ha misshandlat och hotat pojkens mamma. Bland annat har han berättat för pojkens mamma att han fått en vision om att döda henne, sedan 2005 har han misshandlat henne vid minst ett 50-tal tillfällen. Han har dunkat hennes huvud i väggen, slitit av henne stora mängder hår och sparkat henne när hon var gravid.
Allt detta säger naturligtvis inte att fadern mördat pojken men det säger utan tvekan att samhället och socialtjänsten har misslyckats.
– Pettersson har faderns namn men det finns fem barn till i familjen…

Vilken jävel till pappa!