Återfallsförbrytare döms till fängelse

Av Pettersson

Tingsrätten dömer 33-årige Ermer Beganovic från Nyköping till ett års fängelse för rånförsök. Ermer Beganovic förekommer sedan tidigare under 43 avsnitt i belastningsregistret.

Ermer Beganovic hade varit på krogen i Nyköping tillsammans med sin flickvän. På väg därifrån ska Ermer Beganovic ha tryckt en kniv mot strupen på en man och samtidigt frågat efter cigaretter. Ermer Beganovic ska också ha slagit denne samt ytterligare en man med knytnäven, samtidigt som han höll kniven i samma hand. Ermer Beganovic nekade till brott men domstolen fann åtalet styrkt, bland annat med stöd av uppgifter från målsägandena och ett annat vittne. Vid påföljdsbestämningen beaktar domstolen att Ermer Beganovic förekommer under 43 avsnitt i belastningsregistret och att han flera gånger tidigare dömts för vålds- och förmögenhetsbrott. Vidare var den tilltalade villkorligt frigiven från ett fängelsestraff för bland annat misshandel och grov fridskränkning. Ermer Beganovic förpliktigas därutöver att utge sammanlagt 30 000 kronor i skadestånd till målsägandena.

Den dömde är Ermer Beganovic 1977-03-02 Nyköping Medborgare i Bosnien och Hercegovina Fängelse 1 år för Försök till rån.

Ermer Beganovic förekommer under 43 avsnitt i belastningsregistret. Vid ett otal tillfällen har han dömts för vålds- och förmögenhetsbrott. Han dömdes den 17 november 2010 av Nyköpings tingsrätt för misshandel, grov fridskränkning, olovlig körning, grovt rattfylleri och narkotikabrott till fängelse tio månader. Han frigavs villkorligt från detta straff den 4 juni 2011 med en återstående strafftid om fyra månader och tio dagar. Därefter dömdes han den 3 december 2010 av Linköpings tingsrätt för stöld och narkotikabrott, varvid tidigare utdömt fängelse skulle avse även den nya brottsligheten.

−        Pettersson letar förgäves efter detta i vår lokaltidning Södermanlands Nyheter men att våra kulturberikare uppträder som de gör är inte intressent för lokalpressen.

−        Men var i helvete är utvisningsdomen!

 VGNT

2 thoughts on “Återfallsförbrytare döms till fängelse

  1. Det är ju en flitig bäver, som behövs i centerpartiets nybyggarland. Fråga Maud Olofsson eller Annie Lööf. De kan nog ge svar på tal med ord, ord och ingenting annat än ord. För ska man visa vad som i verkligheten blir gjort, behövs ett kraftfullt mikroskåp. Om det inte gäller kriminella gärningar förstås. Men en aktiv förbrytare ordnar många fina statusjobb, som kan besättas av Mauds och Annies politikerbekanta. Korruption kallas sådant på andra ställen, men inte bland alliansens klåparpolitiker.

  2. 43 avsnitt i registret, det är en flitig myra minsann. Jag förstår att man inte utvisat honom, man vill ju inte stöta sig med sin bästa kund… ju

KommenteraAvbryt svar