Kräver skärpt disciplin bland bloggare

Av Pettersson från Fjärran Östern redaktionen

JOHOR Baru: Den malaysiska kommunikation och multimedia kommissionen (MCMC) har ombetts att inskärpa lite disciplin bland lokala bloggare som sprider lögner om regeringen och landets ledare.

Biträdande minister vid premiärministerns kansli Datuk Ahmad Maslan, som också är informationschef, säger MCMC också bör vidta omedelbara åtgärder mot dessa bloggare, som sprider lögner och grundlösa anklagelser i den digitala världen.

Datuk Ahmad Maslan säger vidare att om myndigheterna fortsätter att låta lögner och anklagelser spridas i cyberrymden kommer allmänheten att tro att de är sanna. Ahmad sade också att lokala bloggare bör följa de steg som vidtagits av den indonesiska tidningen Kompas och be om ursäkt till Datuk Seri Najib Tun Razak för sina nedsättande rapporter om statsministern och hans familj. Han uppmanade också de som blir offer för sådana lögner och anklagelser att lämna in en stämningsansökan för att vidta rättsliga åtgärder mot inblandade bloggare.

− Pettersson säger att det är samma förnekande där som här. PK kallar oönskad information för lögner och förtal. Bloggare ljuger inte mer än de etablerade medierna är min uppfattning.

 The Star

KommenteraAvbryt svar