Inget femte jobbskatteavdrag

Av Pettersson

Regeringen har beslutat skjuta det femte jobbskatteavdraget på framtiden. Anledningen är troligen att Alliansen inte vill riskera att förlora en omröstning i riksdagen eftersom den samlade oppositionen är emot avdraget.

Jimmie Åkesson, Sverigedemokraternas partiledare säger så här:

”Det är glädjande att regeringen tar hänsyn till så väl det parlamentariska som det ekonomiska läget. Att förslaget om nytt jobbskatteavdraget nu dras tillbaka var väntat och jag hoppas att detta är ett tecken på att regeringen har insett att den regerar i minoritet och inte kan genomdriva politik som strider mot riksdagens vilja”

” När nu Sverige dras in i skuldkrisen så gör vi det i ett läge där massarbetslöshet råder vilket naturligtvis är djupt oroande. Vi kommer att fortsätta att efterlysa effektiva satsningar på utbildning framför kostsamma och ineffektiva skattesänkningar i det här läget”

Sveriges lågavlönade arbetare är fortfarande trots tidigare skattesänkningar världens högst beskattade. En lågavlönad knegare betalar idag 55-60 % i skatt varav de flesta är dolda. Att påstå att det inte går att sänka dessa skatter är ynkligt.

I samma nyhetssändning bekräftade regeringen att sänkningen av restaurangmomsen ligger fast. Regeringen gynnar alltså en enskild bransch som är ökänd för skattefusk och svartarbete.  

I samma nyhetssändning sades det att Sveriges inköp av helikoptrar fördyrats med 4,7 miljarder på grund av ministerstyre.   

− Pettersson håller inte med Åkesson eller de andra utan är övertygad om att det går att sänka skatterna för arbetare och pensionärer och att det finns 100-tals miljarder att spara på andra områden utan att det drabbar välfärden och det borde Åkesson veta om.

6 thoughts on “Inget femte jobbskatteavdrag

  1. Tyvärr tvingas M samarbeta med fp och jag har alltid ogillat fp. Är det någon av er som har någon koll på om invandingspolitiken kommer att stramas åt inom Eu 2012? Jag tror att jag läste det någonstans. Vågar man hoppas på det?

  2. Sd kommer inte att försvinna och det borde M inse och börja samarbeta. Det blir ju bara värre och värre. Någon av de andra små borgliga partierna borde kanske strama åt i flyktingpolitiken och samarbeta med Sd? Jag vet inte alls hur det kommer att sluta vid nästa val. Vilka kommer att samarbeta? Det blir nog slut för alliansen om de inte gör något. Jag är ganska säker på att kd eller c kommer att åka ut.
    Jag kan tänka mig att lägga en missnöjesröst på Sd , men det vore förbaskat surt om skatterna ökade så att man tvingades lägga ner företagandet.

  3. Jag har också lite svårt med inställningen i denna fråga. Höga skatter gynnar inte konsumtionen, konkurrensen med omvärlden och heller inte de med lägre inkomster.
    Däremot kan det sticka i ögonen på många om man går ut med skattesänkningar i den turbulens som råder på det ekonomiska planet.
    Jag hade sett att SD gett sitt stöd till Alliansen, men med kravet att våra skatter i första hand ska användas till vad de är ämnade för, nämligen vård, skola och omsorg. Samt att svenska medborgare i första hand ska vara de som prioriteras när nya satsningar ska till.

  4. Sänkta skatter gynnar alla. När skatterna blir så höga att man knappt har råd att bo & äta så minskar konsumtionen. Vem har råd att anlita en snickare? Eller köpa en båt? Konsumtion skapar nya jobb.
    Vad är vitsen med att jobba eller att vidareutbilda sig om man inte tjänar på detta?
    Socialismen är förödande för Sverige. Vi kunde ha varit ett framgångsrikt land, men med de politiker vi har kommer Sverige knappt bli medelmåttigt. Jag är väldigt besviken på Sd och jag känner ingen egenföretagare som skulle rösta på dem.
    Det är taktiskt fel av dem att föra en högskattepolitik! Moderaterna gör också taktiskt mega FEL som håller fast vid sin massinvandringspolitik. Centern flippade ut häromdagen i en artikel i SvD och ville, likt vänstern, kvotera föräldraförsäkringen. Politiker skall skapa möjligheter och inte detaljstyra människors liv! Minskade skatter ger människor friheten att själva avgöra vad de vill lägga sina pengar på!
    Kram på er på Petterssons blogg! Tack för att ni finns 🙂

  5. Det finns definitivt förutsättningar för en ytterligare skattesänkning och inte minst till de med lägst inkomster.
    Jag efterlyser någon som miljon för miljon vill redovisa vart varenda skattekrona tar vägen och vad de används till.
    Område efter område ska granskas med lupp, utan försköningar och faktafel, sedan kan debatten om skattehöjningar eller sänkningar ta fart.

KommenteraAvbryt svar