Borgerligt SD hotas av Juholt

Av Olli Rein

Widar Andersson

Ytterst få av Jimmie Åkessons väljare är övertygade rasister; knappt ens överdrivet främlingsfientliga. Däremot har många känt sig undanskuffade och osynliggjorda av det politiska etablissemanget. Juholt tycks se dem. Framförallt förefaller han bry sig om det svenska.

På sitt första halvår har riksdagen hunnit med 289 voteringar. Det uppger TT. Sverigedemokraterna röstar oftast med regeringen. Vid 94 procent av de direkt blockskiljande omröstningar som genomförts trycker SD:s ledamöter på samma knapp som de borgerliga ledamöterna.

Partiledaren Jimmie Åkesson kommenterade sitt partis voteringsmönster i en intervju med TT igår. För att balansera intrycket av att SD framstår som ett stödparti till Reinfeldts regering, uttryckte Åkesson förhoppningar om ett mer utvecklat samarbete med Socialdemokraternas nye partiledare Håkan Juholt.

Enligt Jimmie Åkesson har Juholt inte varit lika ”kategoriskt fördömande” till SD som vad Juholts företrädare Mona Sahlin var. Åkessons omfamning av Juholt ska inte uppfattas bokstavligt. Faktum är att SD sannolikt gynnades av Sahlins kompromisslösa avståndstaganden.

Den nye partiledaren Håkan Juholt kan däremot vara attraktiv för många av de väljare som har lämnat S till förmån för SD. Mona Sahlin var stolt över att uppfattas som ett ”rött skynke” av Sverigedemokraterna. Juholt kan i stället bli en magnet.

Håkan Juholt

Ytterst få av Jimmie Åkessons väljare är nämligen övertygade rasister; knappt ens överdrivet främlingsfientliga. Däremot har många känt sig undanskuffade och osynliggjorda av det politiska etablissemanget. Juholt tycks se dem. Framförallt förefaller han bry sig om det svenska. Juholts dråpliga attack på Reinfeldt för att han sålt klenoder som Skåne till utlandet var genial i detta avseende.

Sverigedemokraternas starka uppslutning bakom den borgerliga alliansen är ett problem för partiet. En stor del av Åkessons väljare röstade inte på SD för att partiet skulle bli ett stödparti till det ”borgerliga etablissemanget” i riksdagen. Socialdemokraternas Håkan Juholt kan utvecklas till ett än större problem för Jimmie Åkesson. Juholt kan sno åt sig flera av Åkessons sympatisörer. Inte genom att tala illa om invandrare och flyktingar. Utan genom sin förmåga att nå fram till mannen och kvinnan på gatan.

Olli konstaterar att för Socialdemokraterna är allt partitaktik och rävspel. Så var inte förvånade om Håkan och Jimmie finner varandra, t.o.m. innan den här tragedin är färdigdebatterad av Vänsterpartiets lakejer.

Jimmie Åkesson

Widars ledare

2 thoughts on “Borgerligt SD hotas av Juholt

  1. Juholt är tyvärr en medelmåtta som bäst och rent korkad som sämst. Reinfeldts ledaregenskaper visar sig i prövningens stund, de finns knappt.
    SD har ett guldläge att ta ordentligt med väljare från dem båda i nästa val.
    Det är just därför som vänstern och extremliberalerna turas om att gå upp i rasistfalsett.

  2. Är misstänksam mot Ljugholt, på grund av hans vitt omtalade fladder.
    Att liera sig med SD, vore dock det klokaste den mannen kunde göra. Folk vill bara bort, bort, bort från Reinfeldt.
    Kan bli ett val som när alla ville bli av med Göran Persson, nästa gång.

KommenteraAvbryt svar