Av Pettersson
En svensk medborgare från Göteborgsområdet greps av serbisk gränspolis i lördags men familjen har ännu inte fått höra några formella anklagelser. Mannen har nu häktats men Utrikesdepartementet har ännu inte underrättats om de formella anklagelserna mot mannen.
– Vi kan bara konstatera att han sitter häktad i Belgrad, säger Anna Björkander vid UD:s presstjänst till P4 Halland.
Familjen var på väg till semester i Kosovo när han blev gripen på väg från Ungern in i Serbien, enligt radiokanalen. Mannen arbetar som busschaufför och om tre veckor ska han vara tillbaka i tjänst. Sveriges ambassadör anhöll på onsdagen om att få besöka mannen.
Uppdatering: den ”svensk” som greps i Serbien igår har idag häktats i Belgrad misstänkt för grova krigsbrott i Kosovo i slutet på 1990-talet. Enligt den häktade mannens advokat ska ”svensken” ha befunnit sig i Sverige när brotten begicks och polisen ha gripit fel person.
− Givetvis är han oskyldig säger Pettersson, svenskar begår inte krigsbrott.
