Fack kräver inte kollektivavtal

Av Pettersson

En lång rad fackförbund och socialdemokratin närstående organisationer använder sig av företaget MyNewsdesk för att skicka pressmeddelanden. Men MyNewsdesk saknar kollektivavtal och det trots att de allra flesta fackföreningar har som policy att bara köpa varor och tjänster av leverantörer som har kollektivavtal.

Fackföreningar som valt att anlita MyNewsdesk* är bland annat Vårdförbundet, Saco, Jusek och Civilekonomerna. Även Hyresgästföreningen anlitar det kollektivavtal lösa företaget. LO och Unionen centralt använder dock ett annat företag med kollektivavtal men vissa LO-distrikt föredrar företaget utan kollektivavtal.

─ Pettersson tycker det är märkligt. Hundra tusentals medlemmar lämnar facket men facket skyller på regeringen fast medlemmarna drog även under S-tiden. LO-facken påminner om muslimer, det är alltid någon annans fel när det går dåligt. Att leva som man lär och bygga upp ett förtroende och anssende är inte fackets starka sida. Det räcker med att salladsbarer har kollektivavtal för fackföreningarna blir det för dyrt.

 

Anseendeindex bygger på allmänhetens åsikter om olika organisationer. Hela undersökningen HÄR.

Makthavare.se  

 *MyNewsdesk är ett företag  som jobbar med att snabbt och effektivt utbyta pressmeddelanden, bilder, videor och socialt medieinnehåll – mellan företag, journalister och andra intresserade användare.

2 thoughts on “Fack kräver inte kollektivavtal

  1. Suck. Hyresgästföreningen har ju som de själva säger inga krav på kollektivavtal hos sina leverantörer. Och inte är de en del av sossarna som LO-förbunden. Så vad gnälls det om?!

KommenteraAvbryt svar