Varannan norrman har fått nog, vill stänga gränsen

Av Pettersson

Integrationsbarometern 2010, som är en kartläggning av norrmännen attityder till invandring och integration, visar en spridd och växande skepsis bland befolkningen. Aldrig har fler svarat att de är emot invandringen.

Av 1380 personer svarade hela 53,7 procent sade att de inte vill ha fler invandrare i Norge. Under 2005 genomfördes integration och mångfald i undersökningen för första gången var siffran 45,8 procent. Undersökningen visar en negativ trend i den allmänna syn på integration. 48,7 procent anser att integrationen är ganska eller mycket dålig – en ökning med 12 procentenheter sedan 2005.

Av de som tillfrågas tror 60 procent att problemen orsakas av brist på engagemang från norrmännens sida medan 83,5 procent tror att beror på bristande ansträngning från invandrarna själva. På ett café bord på Bislett träffa Aftenposten två som tycker det är tråkigt om integreringsbarometert återspeglar den verkliga attityd allmänna opinionen. Elise Larsen Håvoll (24) och Linda Emdal (25) tror också att anledningen till att bilden är komplex.

– Det är olyckligt att så många är negativa till ytterligare invandring, men jag är inte förvånad. Jag tror att media / media har en stor del av skulden. Tidningar och TV berättar sanningen och det påverkar norrmännen att dra alla utlänningar över en kam.

Sex av tio säger att de är helt eller delvis inte tycker de norska myndigheterna gör ett bra jobb med att invandrare i det norska samhället.

Åtta av tio tycker att alla invandrare ska visa färdigheter i norska genom ett språktest för att beviljas medborgarskap.

− Pettersson anser att det finns hopp för Norge, norrmännen och de norska invandrarna. När saker och ting diskuteras öppet går problem att lösa.

Aftenposten

One thought on “Varannan norrman har fått nog, vill stänga gränsen

KommenteraAvbryt svar