Kidnappade småflickor återfunna välbehållna

Av Pettersson

Kort före lunchtid påträffades de två småflickor, ett och tre år gamla, som kidnappades i går i norska Brandbu, norr om Oslo.

Barnen hittades i ett hus i Hönefoss i Norge och togs om hand av polisen utan dramatik, säger insatschefen Stig Väråmoen till NTB.

– Polisen är mycket glad över att barnen är hittade och vi tackar alla som hjälpt till i en mycket bra insats, säger polisens presstalesman i Vestoppland, Tom Pettersen.

Flickorna är välbehållna, rapporterar NTB. I samband med att barnen påträffades greps ytterligare tre personer. Bland de tre som greps när barnen hittades finns barnens far, som tidigare efterlystes internationellt.

Polisen misstänker att pappan till flickorna hade planerat att föra dem utomlands och Pettersson misstänker att pappan är irakier…och det inte utan anledning…

Dagbladet  

Tidigare HÄR

One thought on “Kidnappade småflickor återfunna välbehållna

  1. Gruvmor – Bor i en liten by i Bergslagen som omvandlats till en asylförläggning utan att vi boende tillfrågats. Är mycket arg på politikerna och Migrationsverket. Oändligt trött på den undermåliga svenska journalistiken.
    Gruvmor skriver:

    Kors i taket, männens och även mammans ursprung står i självaste Aftonbladet, sanningens furste. (Jo jag vet, man ska inte läsa den, men jag är väl en masokist.)

KommenteraAvbryt svar