Av Stefan K
Tre citat hämtade från veckans debatt om den stora arbetslösheten bland invandrarungdomar:
”Utbildningsnivån hos de som nu invandrar är betydligt sämre än för 20 år sedan” – Tord Strannefors (Arbetsförmedlingen)
”Jag vill se över socialbidragets utformning och ha en tydligare arbetslinje med krav på motprestationer” – Erik Ullenhag (Integrationsminister)
”Vi måste inse att vi har ett diskrimineringsproblem på den svenska arbetsmarknaden” – Fredrik Reinfeldt (Statsminister)
Några reflektioner på detta:
För 20 år sedan kom den största flyktingströmmen från forna Jugoslavien. Idag är gruppen från Irak, Somalia, Afghanistan, samt romer från Balkan och id-lösa. Kan detta ha ett samband? Se fakta från Migrationsverket (pdf-fil)
Vad Ullenhag innerst inne menar, men sveper in i mjuka ordalag, är att bidragssystemen är för generösa och att de inte lockar till motprestationer för människor som kommer till Sverige och får njuta av välfärdens sötma på ett sätt de aldrig kunnat göra i hemlandet.
Vår statsminister vägrar envetet se till fakta och skyller verkligheten på allt och alla, förutom sin en regerings politik.
