Av Pettersson
Insändare i vår lokaltidning Södermanlands Nyheter idag. Läs och kommentera gärna HÄR.
”För två veckor sedan kom utredningen Velferd og migrasjon – Den norske modellens framtid. Där konstateras att invandrare från Afrika och Asien har så låg delaktighet i arbetsmarknaden att det ger en allvarlig ekonomisk belastning. Halva vinsten med pensionsreformen – 30 miljarder norska kronor – kanske äts upp.
Fler och fler länder som Danmark, Norge, Holland, Storbritannien, Frankrike inser att invandringen måste prioriteras till de med rätt kompetens och begränsas kraftigt för dem som har låg eller ingen för att ge några chansen på arbetsmarknaden.
Sverige är extremisternas land! Vi för en extrem massinvandringspolitik och tar per invånare emot mångdubbelt fler invandrare utan utbildning än jämförbara länder och här ska de utan utbildning, många av dem analfabeter rädda oss påstår den elit som själva bor och arbetar i etnisk svenska enklaver.
Outbildad arbetskraft, många av dem analfabeter kommer aldrig, vad Reinfeldt och de andra än säger att bli en resurs i vårt land och de som inte kommer in i samhället kommer inte att få ett bra liv här. Det enda rimliga är att stänga gränserna för dem utan utbildning – frånsett den humanitära hjälp vi åtar oss genom internationella överenskommelser – och lägga resurserna på att få fram en utveckling i invandrarnas hemländer så de kan stanna där och hjälpa till med att bygga upp respektive hemland”

Jag förväntar mig att Robin Alfar skriver en kommentar. I skrivandets stund har han varit tyst, men…