Indonesien och demokrati

Av Pettersson

Indonesien har världens största muslimska befolkning, 220 miljoner. Indonesien har utan att det uppmärksammats i Västvärlden demokratiserats de senaste åren. Det är ingen liten sak att världens fjärde största land blir demokratiskt! Indonesien är i dag världens tredje största demokrati! Alla landets ledande politiker är direktvalda av folket sedan 2004. Det inkluderar parlamentets ledamöter och presidenten. Detta enligt Sveriges regering, läs mer HÄR.  

Indonesien och Aceh provinsen är även stora mottagare av svenskt bistånd.

Provinsen Aceh införde efter självstyret 2001 ett antal lokala förordningar baserade på sharialagar. Spöstraff introducerades som ett straff i islamska domstolar för brott som otrohet, alkoholkonsumtion, när två vuxna av olika kön ertappas ensamma i samma rum eller för muslimer som ertappas äta eller dricka under fastemånaden Ramadan. 

Förutom spöstraffen som verkställs i regionen har Acehs parlament 2009 antagit en lag om stening för äktenskapsbrott och upp till hundra piskrapp för homosexualitet. Lagen har ännu inte tagits i bruk, främst på grund av kritik på lokal, nationell och internationell nivå. 

Spöstraff bryter mot FN:s konvention mot tortyr som Indonesien ratificerade 1998. Tortyrkommittén har också uttryckt oro över att människor som grips för att ha brutit mot Acehs lokala förordningar inte får sina grundläggande juridiska rättigheter tillgodosedda, däribland rätten att få ett juridiskt ombud. 

− Pettersson undrar hur fan en stat som 2009 inför lagar om stening för otrohet och spöstraff för bögar och där de anklagade nekats juridiska ombud kan kallas demokratiska av Sveriges regering?  

Amnesty

KommenteraAvbryt svar