Av Pettersson
Våra PK media tar mer och mer ställning för förtrycket inom islam mot demokrati och yttrandefrihet. Islam står för kvinnoförtryck, brist på yttrandefrihet, präststyre och ska inte gå att kritisera eftersom islam är guds ord och Allah är felfri. Facit finns i de 57 islamska länderna.
De som i helgen demonstrerade mot förtrycket inom islam vid moskébygget i Göteborg kallas av media i Sverige för högerextremister trots att mer höger än islam inte finns.
Moskén finansieras av en av världens värsta förtryckarregimer ─ Saudiarabien ─ och vi kan vara övertygande om att Saudiarabien inte gör detta utan motprestation. Diktaturens Saudiarabien bygger alltså moskéer i Sverige medan du som svensk om du skulle göra ett besök i detta medeltida ökenland inte ens får föra in en bibel för privat.
─ Pettersson undrar över PK-media, när de kallar dem som är emot kvinnoförtryck, för demokrati och för yttrande- och demonstrationsfrihet för högerextremister och de som stödjer Saudiarabien och islam för motdemonstranter och antirasister har det gått bra långt. Det är dessutom ”motdemonstranterna” som står för våldet enligt media.
HÄR lite info från svenska ambassaden i Saudiarabien om det som ”motdemonstranterna” stödjer.
”Utlänningar som bor i Saudiarabien måste alltid bära uppehållstillståndet (iqama-kortet) på sig som id-handling. Kvinnor, som är gifta med saudiska män måste ha mannens tillåtelse för att lämna landet, oavsett kvinnans medborgarskap. Detta gäller även gemensamma barn. Då Saudiarabien inte accepterar dubbelt medborgarskap måste barn alltid resa ut ur Saudiarabien på sina saudiska pass, varför visering till Schengenländerna och/eller annat land är nödvändig.
Personer som har dubbelt medborgarskap (svenskt/saudiskt) måste använda sitt saudiska pass för inresa till Saudiarabien. Kontrollera därför även att passet är försett med giltig utresevisum för resa från Saudiarabien.
Saudiarabien upprätthåller strikt införselförbud vad gäller ett antal produkter, däribland all form av alkohol, griskött, narkotiska preparat, vapen, publikationer som anses ha osedligt eller annat olämpligt innehåll, biblar, kors, andra icke-islamiska religiösa symboler, jul/påskdekorationer samt sådant som kan anses bryta mot Islams bud och lokala tillämpning. Införsel av läkemedel, som kan betraktas som narkotiska preparat är förbjuden. Detta gäller även läkemedel utskrivna av läkare, inklusive psykofarmaka.
Den saudiska tullen beslagtar ibland CD/DVD-skivor och datorer för att kontrollera att deras innehåll inte strider mot landets lagar och föreskrifter. Införsel eller konsumtion av förbjudna produkter kan leda till mycket hårda straff”
”Kvinnor får inte köra bil och avråds även från att använda allmänna kommunikationsmedel. Efter mörkrets inbrott bör kvinnor avstå även från taxiresor. Lagar och lokala sedvänjor begränsar starkt kvinnors rörelse- och handlingsfrihet och umgängeslivet är i stor utsträckning könssegregerat”
