Av Pettersson
Kalendertillverkaren Burde anmäls till diskrimineringsombudsmannen för att inte ha med romernas nationaldag med i sina kalendrar.
Signalen är tydlig och jag kan inte annat än uppfatta detta som diskriminering, skriver anmälaren till DO.
Romerna är en av fem grupper i Sverige som är klassade som nationella minoriteter och därför har särskilda rättigheter. De övriga är samer, judar, tornedalingar och sverigefinnar.
Enligt anmälaren finns bland annat Finlands och samernas nationaldag med i Burdes kalendrar.
− Pettersson är också diskriminerat. Tommy finns inte med som namnsdag, det borde vara värt 60 000 kr, minst! Dessutom finns det c:a 245 länder i världen och 192 medlemsstater i FN, dessutom en massa folk utan egna länder. Här finns oanade möjligheter till extrapengar om inte regeringen inser att det är dags att lägga ned DO.
Smålandsposten Burde som tackar för reklamen