Sala förbjuder tiggeri

Av Pettersson

Sala kommun blir såvitt känt den första kommunen i landet som förbjuder tiggeri på offentlig plats i modern tid. Alla lokala partier har ställt sig bakom förbudet.

–        Vi hoppas att de kommer bort ifrån Salas stråk och att man inte tillåter den här typen av verksamhet inom Sala kommun, säger socialdemokrat Per Olov Rapp, kommunstyrelsens ordförande.

Diskussionen om tiggeri har böljat fram och tillbaka i Sverige de senaste 15 åren. Nu har Sala kommun flyttat fram positionerna och inför en paragraf i den lokala ordningsstadgan som kort och gott slår fast: ”Tiggeri är förbjudet på offentlig plats”.

Förbudet motiveras med att man vill underlätta för polisen att agera mot brottslighet som kan följa i tiggeriets spår, till exempel människohandel. – Vi har ett par tre, fyra stycken som har stått i olika gatukorsningar. Sedan har det oftast stått människor bredvid och bevakat dem. Då får polisen nu rätt att ingripa och göra en bedömning av det här, säger Per Olov Rapp.

− Pettersson försäkrar att det inte är kärringarna nedan som Salapolitikerna vill förbjuda att tigga utan helt andra kärringar men de undviker att nämna vilka . PK klokt som vanligt, problmet blir om förbudet träder i kraft den 1 maj som det är tänkt flyttar tiggarna någon annanstans.

P1 Morgon  

One thought on “Sala förbjuder tiggeri

  1. Inte ska man väl behöva tigga i Silverstaden. Det är väl bara att börja arbeta i silvergruvan. Så mycket silver att det blir mer än på tiggeriet borde det finnas kvar i gruvan.

KommenteraAvbryt svar