Så går det.

Av Stefan K

För fyra år sedan sökte en uzbekisk familj asyl i Sverige. Enligt familjen som anlände var de utsatta för förföljelse i hemlandet då de tillhör en minoritet. Familjen fick dock avslag på sin ansökan efter två års utredning (två år!), men valde då som många andra, att gå under jorden. För en månad sedan gav föräldrarna upp och togs in på förvar tills utvisningen verkställdes. I fredags sattes familjen på ett plan som flög dom hem, men idag var de tillbaka på svensk mark igen. Orsak? Familjen var inte från Uzbekistan, utan hade uppvisat falska pass och id-handlingar. De uzbekiska myndigheterna hade också kollat uppgivna adresser i landet och kunde konstatera att familjen aldrig bott där.

Migrationsverket hade gått på familjens historia och trott att de var från Uzbekistan, men hade även sagt att de lika gärna kunde komma från Azerbajdzjan, Turkiet, Georgien eller något liknande land. De, precis som svenska skattebetalarna var alltså lurade.

Mest lurade var dock barnens klasskamrater och myndigheterna i Falkenberg. Gymnasieelever i staden genomförde en demonstration och kommunledningen skrev till Migrationsverket och bad dem ompröva sitt beslut. Några ord från Falkenberg:

  • ”Risken är synnerligen stor att de hamnar i fängelse eftersom de lämnat landet illegalt”. Per Sjöwall från Rädda Barnen.
  • ”Det känns ofattbart att hon är där nu och kanske kommer få fängelsestraff”. Frida Ljungmark, klasskamrat med familjens dotter.

Ja, så här går det när asylsökande anländer med falska id-handlingar, eller som i de flesta fall, utan helt och hållet. Ta lärdom av detta Migrationsverket och avvisa alla som inte kan uppvisa äkta handlingar innan ni drar igång med era utredningar.

Källor: SR och TT

KommenteraAvbryt svar