Av Pettersson
Sveriges EU-kommissionär Cecilia Malmström tycker att de afrikaner som tagit sig från Afrika ska få en fristad i Europa.
Än så länge har inte ens en handfull länder anmält intresse. Sverige tillhör de få länder som sagt sig vara beredda att ta emot flyktingar, men hur många är ännu inte bestämt, uppger Sveriges Radio.
De afrikaner Malmström avser är de eritreaner, somalier, etiopier och sudaneser som tagit sig till italienska öar de senaste dagarna.
─ Pettersson vet att Afrika är otroligt rikt och tycker att afrikanerna borde stanna kvar och bygga upp sina respektive länder. Det de saknar är kloka politiker och det har tyvärr vi inga att skicka till dem.

Tycker inte denne prästnolla och flata att det räcker med att de har Fått hela Malmö. Ska de ha något mer så får väl flatan själv, ta ett snack med sin egen hemkommun i Norrbotten. Men som vanligt så tycker väl prästeländet att det är någon annan som ska ta hand om patrasket hon tar hit.
Sverige behöver inte vare sig afrikaner eller araber, ska vi ha invandrare ska de komma från Sydöstra Asien förutom Myanmar, Laos, Bangladesh, Pakistan, Nepal, Bhutan och Indonesien och kanske Malaysia. Hela det inländska träsket hör ju till de lättstötta och svårlärda muslimernas skara, så därifrån betackar vi oss för den typ av människor man där har. De får väl istället se till att ta kontroll över sina egna länder.
Först Tunisien, sedan Libyen och nu Elfenbenskusten där 1 miljon invånare är på flykt. Sedan väntar Syrien, Bahrain, Jemen och ett antal andra länder i 3:e världen.
Tycker fru Malmström att vi i Västeuropa ska ta emot samtliga miljoner flyktingar som flyr diktaturer, korruption och inhemska konflikter?
Har inte dessa länder ett eget ansvar?