Kungliga Operan går med vinst

Av Pettersson

Kungliga Operan i Stockholm gick med vinst förra året. Operan redovisade ett plus på 8,8 miljoner kronor för 2010, skriver Dagens Nyheter och flera andra medier.

Orsaken till det positiva resultatet uppges vara större publik och fler föreställningar med färre premiärer.

Enligt DN har beläggningen på operaföreställningarna varit 80 procent. Balettföreställningarna gick ännu bättre med hela 92 procents beläggning

− Pettersson blir jätteglad över den vinsten för då kan skattebetalarna sluta stödja operan med 440 miljoner om året vilket gör ungefär 1500 kronor per biljett så får opera besökarna betala sina biljetter själva…men det var en dröm, för när operan säger att de gör en vinst med 8,8 miljoner så har de glömt att räkna bort skattebidraget.

Kan någon begripa varför alla som går på rockkonsert ska betala det fulla priset medan operabesökarna ska få sitt nöje subventionerat med 1500 kr/biljett?

För övrigt är operan i akut behov av renovering för 250 miljoner plus löpande underhåll och det diskuteras även ett nytt Operahus för runt 4 miljarder…8,8 miljoner i vinst, vilket skitsnack.

Operans redovisningar

KommenteraAvbryt svar