Av Pettersson
Polisen i Uganda har gripit tre misstänkta terrorister – varav en kvinna med svenskt pass. ”Vår ambassad försöker få kontakt med lokala myndigheter för att få det bekräftat om det är en svensk medborgare”, säger Teo Zetterman på UD:s pressjour.
De misstänkta har kopplingar till den terrorstämplade gruppen al-shabaab och var enligt uppgifter i tidningen Daily Monitor på väg till Kampala, Ugandas huvudstad, för att utföra terrordåd. Bomber skulle sprängas som en reaktion mot att Ugandas och Burundis militära närvaro i Somalia, skriver tidningen.
Gripandet skedde i onsdags när de tre misstänkta tagit sig över gränsen till Uganda i en buss från Nairobi. Polisen hade via en anonym källa fått information om att al-shabaab- anhängarna fanns ombord.
─ Pettersson är inte förvånad. Förutom att 95 % av de asylsökande i Sverige saknar giltiga ID-handlingar försvinner en stor del svenska pass årligen. Vissa personer kan ”tappa” sitt pass 10-15 gånger och direkt kvittera ut ett nytt utan att något händer. Man måste nog vara svensk politiker för att inte fatta att dessa pass säljs och används till brottsliga handlingar. F.n. saknas 230 000 svenska pass.
