Av Pettersson
Politisk terror i Sverige är inget nytt, däremot är misslyckade självmordsbombare inte känt sedan tidigare i vårt land.
1904 ─ Martin Ekenberg, en svensk uppfinnare skickar världens första dokumenterade brevbomb som följs av flera till år 1909 då Ekenberg greps i London.
1908 ─ För drygt hundra år sedan sprängdes strejkbrytarfartyget Amalthea i Malmö hamn. En engelsman dog och c:a 20 skadades. Attentatsmannen Anton Nilsson dömdes till döden men benådades senare. Anton Nilsson kallas både frihetshjälte och terrorsit.
1909 ─ Tsar Nikolaj II besökte Stockholm 1909 och blev utsatt för ett misslyckat attentat då då ungsocialisten Hjalmar Wång avlossade ett skott mot vad han trott var tsaren, men som i själva verket var en hög officer, general Beckman. Strax efter kulan träffat Beckman tog Wång sitt eget liv genom att skjuta sig själv i huvudet
1940 ─ Attentatet mot Norrskensflamman var ett attentat mot den kommunistiska tidningen Norrskensflammans (idag Flamman) redaktion i Luleå, natten till den 3 mars 1940. Attentatet var det största politiska attentat som utförts i Sverige under 1900-talet. Fem människor dödades, varav två barn, och ytterligare fem personer skadades. Tidningshuset ödelades helt. En månad senare häktades Luleås stadsfiskal, fyra officerare, en värnpliktig samt en journalist från konkurrenttidningen Norrbottens-Kuriren för attentatet.
1946 ─ Sabbatsabotören, visade sig sedan vara 3 yngre män som härjade i Stockholm. Sammanlagt utförde man åtta sprängdåd mellan den 12 oktober och 31 december. Attentaten spred stor skräck i Stockholm, inte minst på grund av pressens sensationsinriktade bevakning.
1971 ─ Jugoslaviens ambassadör mördas på ambassaden i Stockholm.
1972 ─ Flygkapningen på Bulltofta var en flygkapning, utförd av tre kroater, bidrog till att riksdagen antog terroristlagen 1973. Kaparna krävde att sju i Sverige fängslade kroater skulle släppas. De sju var dömda för mordet på den jugoslaviske ambassadören 197. Kaparna lyckades, 6 av fångarna flög med planet till Spanien där de släpptes av general Franco. Den 7 vägrade kliva ombord på planet och stannade i Sverige.
1975 ─ ockupation av den Västtyska ambassaden i Stockholm, krav på frigivning av fängslade terrorister i Västtyskland. Ockupanterna misslyckades och dramat slutade med 4 döda.
Sammanfattningsvis så har Sverige kommit lindrigt undan jämfört med många andra länder, men det finns fler exempel där det kanske är tur att inte människor dött i Rosengård, Rinkeby, Ronna och fler platser i landet.
