De o(S)olidariska…

 Av Tommy Pettersson

Vi har hört och hör att samhället blivit hårt och att egoismen breder ut sid. Solidariteten har minskat och plånboksfrågorna har blivit viktigare.

─ De som säger detta oftast är LO och LO:s fackliga representanter, jag undrar om LO vet vad solidaritet betyder och om de vet det skiter de fullständigt i det. För LO:s ledning och ombudsmän är det plånboken och egoismen som styr.

 ”Fackförbundet Kommunal har inte lämnat en enda lägenhet i sina hyreshus i Stockholms innerstad till bostadsförmedlingen på åtta år. I stället går lägenheter till anställda och förtroendevalda i förbundet. Detta trots att ”Kommunals mål vad gäller fördelningen av hyreslägenheter är att 50 % ska gå till externa hyresgäster på bostadsmarknaden. Den andra hälften ska finnas för anställda.”

Det är bara en enda av alla rubriker som visar LO:s verkliga solidaritet. Genom åren har vi sett en organisation fullständigt genomsyrat av egoism, korruption, girighet och dubbelmoral. Vi har sett mygel med sommarstugor, lägenheter, flygresor, spritnotor, porrklubbsbesök, dubbla löner, tjänstebilar…ja så mycket skit så att man skulle kunna skriva en blogg bara om myglet i rörelsen.

─ Det kan inte vara lätt att som förtroendevald försöka ha lite moral i kroppen när ledningen uppträder som de gör.

Vi har exempelvis Dubbel-Wanja Lundby-Wedin.

Pensionerna

Wanja 1 är ledamot i AMF:s styrelse och godkänner bonusar och jättepensioner till ledningen.

Wanja 2 är ordförande i LO och rasar mot bonusar och jättepensioner.

Bonusarna

Wanja 1 är ordförande i Folksam sakförsäkringar som är positiva till bonusar och ger vd och gamle kompisen en fantasilön på över 4 miljoner om året. Marknaden kräver det säger Wanja. Undrar om den marknad som mest består av LO-medlemmar tycker detsamma. 

Wanja 2 är LO-ordförande och rasar mot direktörernas bonusar, pensioner och fantasilöner.

Kärnkraften

Wanja 1 medlem i socialdemokraternas Verkställande utskott och är mycket kritisk till alliansens energipolitik och kärnkraftssatsning.

Wanja 2, LO-ordförande var med när LO kongressen tog ett kärnkraftsvänligt beslut.

Förtroende & Moral

Wanja 1, LO-ordförande pratar mycket om solidaritet, rättvisa och moral.

Wanja 2, LO-ordförande påstår att hon tittar i tidningen när hon försöker byta bostad men låter kompisar i facket ordna lyxig vindsvåning åt sig själv och centralt belägen lägenhet åt sonen.

Semester

Wanja 1 påstår att många LO-medlemmar inte har råd med semester.

Wanja 2 åker sedan på semester till Italien med sin man och låter sedan dessa medlemmar betala resa, uppehälle, drinkar och mat för båda samt tar ut ett arvode på 46 000 för en veckas ledighet.

Solidaritet

Wanja 1 har 25 styrelseuppdrag som hon får mer eller mindre betalt för.

Wanja 2 säger upp en del uppdrag efter svidande kritik för att hon misskött dem. Wanja behåller givetvis dem med mest betalt, äkta LO-solidaritet.

One thought on “De o(S)olidariska…

  1. Den dubbelmoral du beskriver Tommy är vida känd bland oss som följer nyheter vid sidan om de som facken själva förmedlar.
    Tyvärr är det alldeles för många anslutna som aldrig tar reda på fakta, utan litar blint på det som står i facktidningarna och i de broschyrer som delas ut.

KommenteraAvbryt svar