Araberna har olja – men inte ens den har de tillverkat. Sedan har de Allah som bestämmer allt. Allah har infört våld, förtryck, oroligheter, diskriminering, kvinnoförtryck, förtryck av oliktänkande, censur, barbariska straff, brist på demokrati och yttrandefrihet och givetvis ojämlikhet.
Kort sagt, de islamska länderna är katastrofer, både ekonomiskt och socialt. De saknar både teknologisk, ekonomisk och humanitär kompetens men de har Islam och enligt den islamiska tideräkningen är det nu år 1431 ─ rena, rama medeltiden.
Det är hårda ord, några skulle kanske säga rasism men inget är mer felaktigt. Muslimer och araber är inte onda eller dåliga människor.
Inte mer än tyskar är onda eller dåliga människor, tyskarna hade en ideologi ”Nazismen” som drev dem och många miljoner människor i döden och fördärvet. Araberna har ”Islamismen” som går samma väg, hoppas vi slipper ett storkrig innan världen inser det. Det är nog ingen tillfällighet att Hitler och arabvärlden knöt många vänskapsband, långt innan Israel fanns.
Demokratin har tidigare varit hotad av nazism och kommunism. Nu står vi inför det tredje stora hotet ─ islamism ─ det börjar bli dags att vakna för vettiga muslimer och alla som tycker demokrati är det bästa alternativet att styra ett land och en värld.
”Islam är inte, och har aldrig varit, en privatsak. Muslimer i Sverige bör ta seden dit de kommer, ja, men islam är inte en sed! Profeten Muhammed var ensam i början, men han utmanade hela samhället och kämpade ända tills han med Guds hjälp lyckades förändra status quo”
”Radikal islam är det tredje stora hotet mot demokratin efter nazismen och kommunismen. Européernas oförmåga att försvara sina värden mot islamismen förvärrar konflikten och ger fritt spelrum åt kvinnohat, antisemitism och antidemokratiska idéer. Det menar Ayaan Hisri Ali, tidigare parlamentsledamot i Holland, nu bosatt i USA”
