Det är upplopp, bränder, skadegörelse i Rinkeby, Tynnered, Gottsunda, Rosengård, Kortedala, Falkenberg och på flera andra platser ─ oroligheterna sprider sig över hela vårt land.
Så kan det gå. I många år har vi eldat, lagt på massor av ved och nu får vi lära oss tåla rök.
—–
Detta var en insändare av mig i dagens Södermanlands Nyheter. Jag har skrivit om detta och mycket annat på samma tema tidigare som SN och andra media inte har utrymme för som de säger.
Häromnatten var det dags igen, har ni hört om nedanstående i våra gamla trötta media?
Natten mellan den 6 och 7 juli förstördes och brandskadades över 100 bilar i mångkulturella bilbränder i Malmö och Helsingborg.
I Rosengård, Malmö, antändes ett parkeringsgarage strax innan midnatt på tisdagkvällen. I garaget med runt 85 parkerade bilar blev minst tio totalt utbrända och de flesta resterande bilar brand- eller rökskadade. Det uppger polisen som även upprättade en anmälan om mordbrand.
Strax efter midnatt kom ett nytt samtal om brand i parkeringsgarage in till larmcentralen, denna gång på Bågfilsgatan utanför Malmö. En bil totalförstördes och bilar upp till 10-15 meter ifrån den totalförstörda bilen brandskadades. Anmälan om allmänfarlig ödeläggelse kommer att upprättas uppger polisen.
Även i Helsingborg eldades det på annat än grillar.
Det nya mångkulturella rekordet har i sedvanlig ordning tystats ned av traditionella media.
Länk till Skånepolisen nedan samt en bild på en kulturberikad bil.
http://polisen.se/Aktuellt/Handelser/Skane/2010-07-06-0016-Brand-Malmo/
