Den globala uppvärmningen verkar ha stannat av. 2008 ser ut att bli 0,2 grader kallare än 2007 och det kallaste året sedan 1996. Den som påstår detta är David Parker vid brittiska vädertjänsten och en av huvudförfattarna i FN:s klimatpanels senaste rapport där vårt klimat skulle gå åt helvete om inget gjordes snart. Andra forskare börjar hävda att klimatförändringarna nog beror på solen.
Jordens atmosfär består till 99 % av kväve och syre, endast till c:a 0,038 % av koldioxid. Det är lite svårt att tro att om dessa 0,038 % ökar eller minskar så hotas vår framtid på planeten. Jorden är 4600 miljoner år gammal och vi har moderna mätserier c:a 200 år bakåt i tiden. Jag för min del tror att om ett eller några år får världens politiker, journalister och forskare hitta på någon annan katastrof att konferera, rapportera och söka anslag om.
Föresten tog jag en utsökt Gin & Tonic i helgen med några droppar färskpressad citron i glaset, därefter ett par bitar is, sedan en rejäl skvätt med gin av bra kvalité och klar tonic till detta. Sedan kom något annat i mellan 0ch jag glömde oförlåtligt nog dricka upp den. Isen smälte men inte svämmade glaset över för det.
