Rädda Barnen upphör med färjetrafiken för ekonomiska migranter i Medelhavet

INVANDRING. Internationella Rädda Barnen meddelade igår att de slutar med färjeservice för ekonomiska migranter från Libyen till Italien eftersom säkerhetsförhållanden förvärras.

Rädda barnen har under 2016 och 2017 haft ett eget fartyg, Vos Hestia, i Medelhavet och har enligt egna uppgifter räddat runt 10.000 människor från livsfarliga och överfulla båtar körda av människosmugglare.

Rädda Barnen säger dock inte vad det är som gör att människosmugglarna kan ge sig ut på havet i engångsbåtar.

Reuters

-Pettersson skulle gärna hjälpa till om ”barnen” som räddas ser ut som på Rädda Barnens propagandabild nedan…

Tyvärr är verkligheten en helt annan. Majoriteten som kommer är unga män från Västafrika där det är fattigt men fredligt. Enligt FN är endast knappt tre procent som kommer över medelhavet flyktingar och stämmer de siffrorna så har Rädda Barnen räddat c:a 300 flyktingar och bland dem är det garanterat inte många riktiga barn.

Här har italienska flottan fångat några ”barn” på bild

20 thoughts on “Rädda Barnen upphör med färjetrafiken för ekonomiska migranter i Medelhavet

  1. Denna skändliga hantering har utgjort en essentiell kugge i det nationsfientliga maskineri som metodiskt belastat våra europeiska samhällen med den socialt dysfunktionella och tärande massimporten av kriminella element, utan kapaciteter eller intentioner att integreras och vilkas huvudsakliga uppgift är att successivt undantränga värdländernas etniska befolkningar, dränera välfärden samt tillskapa kaos.

    Är det någon som önskar anföra kritik mot detta öppenhjärtiga påstående, ber undertecknad att få hänvisa till den accelererande brottsutveckling som ovan sagda aktörer med obruten fortvaro och fascistregimens goda minne ansvarar för och som resulterat i en statistik som saknar motstycke i Sveriges historia.

    Rädda Barnen är en totalkorrumperad organisation, vars namn och varumärke är uppsåtligt vilseledande och psykologiskt utvalt i syfte att manipulera gemene man genom att vädja till den exceptionella blandning av naivitet, enfald, grupptryck och konflikträdsla, för vilken vi svenskar i synnerhet utmärkt oss.
    Andreas.

  2. Röda korset har Barbró´s blod på sina händer så just namnet ”Röda” passar bra för denna PK organisation, skulle aldrig skänka 1 krona dit, dom har ju klart deklarerat att man heller inte vill ha mina pengar.

  3. Jag har noterat att ett lömskt och försåtligt hittepå ord från det politiskt korrekta lägret spridit sig som cancer även bland intet ont anande och det är: Nyanlända!

    Smaka på det en stund och det uppstår genast den sjuk smak i munnen.

    Nyanlända….Precis som om Sverige vore jungfrulig mark, som ett Amerika i början av nittonhundratalet där ursprungsbefolkningen är utrotad och resurserna är oändliga. Det är bara att komma.

    Som när vi skulle luras och hotas in i €U, när det lutade åt nej då uppstod plötsligt ordet ”UTANFÖRSKAP”. Ensam, utelämnad, utfryst….

    Det är de som äger eller tar sig rätten att äga tolkningsföreträde som försåtligt styr tankegångarna. Vägra bli mentalt handikappad av dessa.

  4. Det finns inte en enda hjälporganisation som inte straffat ut sig fullständigt. Svenska Röda Korset och Rädda Barnen är de värsta av de tradiotionella, även om sådana taktiskt skapade nya som Civil Rights Defenders och Open Society naturligtvis är värre.

  5. Det var väl bra att veta det så slipper de som fortfarande försörjer Rädda Barnens adminstration att lägga några pengar i insamlingsbössorna och allt gescäft de håller på med. Inte ett öre till dessa charlataner. Det är som Sverige i stort, ta av biståndet som tidigare användes vid svält katastrofer och som nu används till ljugande afghan herrar i sina bästa år och som dessutom används som sängvärmare av deras mattar, så de inte behöver åka till Afrika.

  6. Många tar nu rutten till Spanien, det flyter iland båtar varje dag. Det är konflikten med Katalonien som gör EU nervösa för Katalonien klarar inte av att kolla gränserna för det har Spanien skött. Idag tog man ett lass cocain med gemensamma krafter, det var 2,5 ton ungefär som var ämnat att gå till Spanien. Det brukar sedan lastas om och går över bergen vid Pyreneerna till Frankrike. Ibland tar man alla lastbilar, såg det då jag körde-något är fel. Inga lastbilar som jag möter! De satt alla fast i tullen för genomgång av migrantsmuggling och droger, trafficking.
    Jag fick lastbilen genomsökt en natt, det är ett 20tal Guardia Civil med kpister. De står vid vägtullarna. Vakna upp Sverige!
    De har en ”gångväg” från Portugal över Pyreneerna, där tar de en del.
    Spanjorerna har fått flera båtar som kommer mer norrut, förut var det sydkusten.Det är också kvinnor som rövats från Nigeria, unga flickor. Man har en man med och sedan säljs de till horhus i Europa, de håller familjen i Nigeria som gisslan.
    Jag tror att Sverige inte rapporterar om detta, de skrev att det var fler kvinnor som kom-här är svaret varför. Samma med ”tiggarna” som säljer kvinnor

  7. Ja det har funnits/finns många ”godhjärtade” organisationer,som bedrivit färjetrafik mellan N-Afrika och Europa. De uppräknade och inte att glömma t.o.m. ”Läkare utan gränser” har hämtat över niggrar från Libyen !
    Att det numera har bromsats upp kan vi tacka Italien för.Sedan detta land förbjöd dessa fartyg,att anlöpa deras hamnar kom trafiken i stockning.Därpå fick ett antal ”rika” EU-länder träda in,och med gåvor till de styrande politikerna,se till att dessa lyckosökare blir kvar i Libyen.

  8. Det sämsta vi någonsin gjort för Afrika är att vi började skicka massa hjälp dit. Det har lett till att de är helt oförmögna att försörja sig själva och inte gör något annat än förökar sig vilket bara leder till överbefolkning med mer fattigdom och elände.

    • Och dessutom Fjodor har de väl kommit på, att Sverige och andra Västländer har alltför mycket pengar som vi kan hjälpa dem att bli av med…

  9. grebom5 – Sweden – Retired male with more than 25 years experience of overseas work, mostly in Africa and Asia but also Europe. Convinced that Islam is a dangerous religion present in our time but still using medieval ways of practising their religion.
    gamgubben skriver:

    Alla dessa räddningsbåtar spelar endast smugglarna i händerna. Smugglarna kan ha vilka dåliga flytetyg som helst i förvissningen, händer något blir de räddade.
    Det är lika effektivt som när vi i Sverige försöker förändra livet för zigenare i Bulgarien eller Rumänien genom att ge tiggare allmosor här hemma.

  10. ja alla av dom som förr räknades som seriösa, Rädda Barnen,
    Röda Korset är kan man idag beteckna som oseriösa när
    dom kör med False Flagg.

    • De slutar för att de är misstänkliggjorda. Det är konstaterat att de samlat ihop dessa män på stranden, de har haft stora strålkastare och deras egna anställda Rädda Barnen Röda Korset läkare utan gränser har samlat ihop dem i båtar och kört ut dem en bit från stranden. Det är som gummiflottar som överlastas. Finns inga flytvästar. Inga åror, männen kan inte simma. Man har haft en följebåt, då man kommit en bit ut tar mannen i flotten loss motorn och sticker iväg för att hämta fler. Det var så absurt att EU ville förbjuda export av gummiflottar till dessa länder. Det stod väl om det i Sverige? Jaså inte.
      Moderfartyget kastar ner flytvästar och kör dem till Italien (de från Libyen). Italienarna gjorde ett avtal med Libyen där man sa bevaka era territorialvatten och vi hjälper er. Då gick MSM medierna bananas-att ett land skulle bevaka sina gränser, fy!
      Då kunde inte båtarna skicka ut dem från stranden utan de fick dra dem längre ut. Lönsamheten sjönk samtidigt som viljan att skänka pengar droppade.
      Det är inte fel att säga att dessa organisationer har bidragit till döden på Medelhavet.
      Aschelberg var väl en som var där och hyllade dessa kriminella organisationer, fy fn.
      De tjänade grova pengar och utnyttjade människor i nöd för att fylla sina egna plånböcker

  11. Jävla bluff.Om man heter”rädda barnen” varför räddar man medelålders afrikaner,då borde dom heta rädda afrikaner eller dylikt. Varför går man på bluffen om alla dessa Välgörenhetsorganisationer? Ende syfte dom har att berika sig själva.Tänk på det när ni lägger era hårt beskattade surt förvärvade pengar till dessa bluff makare. Glad tisdag på er Adolf

KommenteraAvbryt svar