INRIKES. ”Vänsterpartiet anser att det inte ska vara tillåtet att privatisera den här typen av känsliga register överhuvudtaget”, skriver Vänsterpartiet själva i ett pressmeddelande där de i skarpa ordalag kritiserar regeringen Reinfeldts beslut att outsourca statlig IT-drift. Detta i ljuset av IT-skandalen på Transportstyrelsen.
Intressant är att Vänsterpartiet själva privatiserat sitt eget medlemsregister till det amerikanska riskkapitalbolaget Microsoft, grundat av multimiljardären Bill Gates. På Vänsterpartiets sajt för IT-support kan man klicka på knappen ”Medlemsregistret”. Därifrån kan man välja alternativet ”så här gör du när du ska logga in första gången”.
”Följ guiden nedan när du gör ditt första inlogg i registret”, står att läsa varpå en steg-för-steg guide talar om hur användaren går till väga för att logga in i systemet. Det framgår av guiden att det är Microsofts molntjänst Office 365 som Vänsterpartiet använder för outsourcing av sitt eget IT-system.
Vänsterpartiet använder även mjukvara från det privata amerikanska företaget Alt-N i partiets mejlsystem. Det framgår av den inloggningssida där partimedlemmar kan logga in på partiets webmejl.
Även själva IT-supporten som sådan är outsourcad till det amerikanska privata bolaget Zendesk, ett företag som grundades i Köpenhamn. År 2008 tog Zendesk emot en halv miljon dollar i riskkapital och året efter investerades sex miljoner dollar i bolaget. Finansiärerna Charles River Ventures och Benchmark Capital stod då för kapitalinjektionen. Idag handlas Zendesk på New York Stock Exchange.
-Pettersson är inte förvånad för Vänsterpartiet består av människor som tror att dubbelmoral betyder dubbelt så bra.
Jag menar Vänsterpartiets ledare kallas inte utan anledning för kommunisten från New York…och glöm inte Vänsterns nazistiska förflutna när de till och med hejade på Hitler.

Om man följer den amerikanska debatten så kan man konstatera att många amerikanska företagsledare spelar på samma planhalva som Sjöstedt. Troligen av samma anledning som de flesta kommunister, att få leka med andras pengar.
Det är helt i linje med hycklarpartiet nr .1 att gorma
om allt som gäller privata aktörer, inga privata skolor,
inga privata vårdgivare, utom för kommunisterna själva?
Men en sak går bra med privata aktörer, det är inhysning
av pensionsräddare, där går det bra att tjäna hundratals
miljoner utan att kommunisterna gnäller, likaså går
det bra för ledarna inom vänster hymlarna att sätta sina
egna barn i privata skolor, likaså att den gamle ledaren
Lars Ohly inte söker ett jobb trots att det väl är snart 10 år
sen han slutade i riksdagen
Undrar vad det kostar skattebetalarna om åren för alla
dom avpolletterade riksdagsmän som fortsätter att ta
ut riksdagsarvode utan att söka jobb, inte nog med att
dom nuvarande kostar enorma summor , men har man
slutat så ska dom söka jobb, så får vanliga människor
göra.
Det var många i Sverige och speciellt i Skåne som var nassar under WW2.
Ja och speciellt i dom partier som skyller SD för att vara nazister.,
och dom fanns i hela Sverige!
Eftersom det vekar hopplöst att få ihop en regering i Sverige så föreslår jag outsourcing av den tjänsten.
Trump eller Putin skulle nog räta upp landet och stoppa gullandet med den nya adeln.