Fidel Castro har avlidit!

25 november klockan 22.29  år 2016 lokal tid avled Fidel Castro, Cuba´s ex.diktator. Fidel Castro tog makten på Cuba 1959 under ett inbördeskrig mot dåvarande president  Fulgencio Batista som förtryckte folket. En diktator mot en annan.  Ända fram till 2006 när Castro blev sjuk drev han ett marxistiskt kommunistiskt Cuba.  Då, 2006 tog lillebror Raul Castro över makten och kampen för att närma sig västvärlden. Det kommer att skrivas spaltmeter om Fidel Castro då han tillhör en stor del av efterkrigshistorien som gått i graven .

Våldsvänsterns hyllning till Castro

 

10 thoughts on “Fidel Castro har avlidit!

  1. Nu har alla nyhetssändningar på radion endast innehållit gubbens frånfälle sedan kl 6 i morse. nu är kl 9 och då har de fått med ytterligare ett mordförsök i lilla IS-fästet Malmö också. Varför är det så viktigt att förlänga sändningar och tala så väl om den gamle skitkommunisten? Har han gjort något bra? Det han gjort är väl att han isolerat Cubanerna och de har fått leva kvar i 50-talet utan få säga vad de vill. Bort med kommunister och musliner från den normala världen.

  2. Stor sorg i Rosenbad.
    Flaggorna på halv stång också på Sveavägen och LO-borgen.
    Fidel Castros minnesfond skapas av S och Nobels fredspristagare 2017
    är Fidel Castro, postumt.
    Minnesstund utlyst i Sveriges Riksdag med förste talare Rikssvetsaren Löfven samt de övriga koryfeerna i S i rangording.
    Sista talare skolgossen Fridolin MP.

KommenteraAvbryt svar