INRIKES. Expressens Anna Dahlberg skriver i en ledarkrönika om integrationsdebatten och menar att det faktum att de borgerliga ledarsidorna talar om volymfrågan har fått vänsterdebattörer att tala om ”främlingsfientlig retorik”.
”Det hade varit intressant med en debatt om denna breda förflyttning av verklighetsbilden i den svenska offentligheten. I stället har vi fått en hätsk kampanj som utmålar de borgerliga ledarsidorna som ideologiska stödtrupper åt Sverigedemokraterna”.
Hon skriver vidare att det svenska flyktingmottagandet har en rad brister men att ”vänsterns debattörer” bara vill tala om det politiska spelet i stället för sakfrågan.
”Det liknar alltmer ett sektbeteende där man ägnar sin tid åt att upprätta anklagelseakter mot avfällingar från den rätta läran. Låt oss kalla detta för vad det är – ett intellektuellt haveri.”
-Pettersson menar att Anna Dahlberg har rätt och fel. Expressen har stått i främsta ledet när det gäller att jaga oliktänkande även om det nu passar att bli roddare.
När det gäller volymer på flyktingmottagande är det självklart att sådant måste diskuteras. Sverigedemokraterna har föreslaget en minskning med 90 procent men det kanske lika gärna bör vara 99 procent plus återvändande av de som inte passar i vårt land.
Expressen erkänner att de ljugit i flyktingdebatten

” oliktänkande” och Petterssons är rätt bra på att jaga tänkande.
Omvändelse under galgen lär inte rädda landsförrädarna, brottet är gjort nu väntar domen.
De som tycker att klarblått är brunt betraktar världen genom rödfärgade glasögon. Och som jag förklarat tidigare så är både brunt och svart vänster.
I och med att det politiska landskapet rört sig vänsterut så betraktas normala åsikter som bara för en generation sedan hade varit i mitten som extrema. I en normal värld med ökat välstånd skulle det politiska landskapet röra sig högerut. Nu gör det inte det och som Julia Caesar mycket riktigt beskrev i en söndagskrönika så är den nya överklassen vänster, mycket vänster.
Personligen tror jag att årtionden av indoktrinering från 68-vänstern har skadat omdömet hos många. För många av dem kommer inte uppvaknandet i tid och låter vi dem hålla i taktpinnen är vi alla förlorade.
Anna Dahlberg avslutar; Låt oss kalla vad det är – en intellektuell katastrof. Vad kul att Anna skriver att Regeringarna alliansen, nu S+Mp inte begriper (inte intellektuella=dumma) vad flertalet förstår.
Det är en politisk och humanitär katastrof att inte hjälpa de svagaste, barnen, flickorna, kvinnorna som lämnas kvar när Islamska staten raserar, våldtar allt som kommer i deras väg.
http://unvis.it/www.expressen.se/ledare/anna-dahlberg/nej-borgerliga-sidor-har-inte-blivit-bruna/
Tack