Funktionsnedsatta får jobb med hjälp av stöd

ARBETSMARKNAD. Förra året fick drygt 6000 personer en anställning genom ”Särskilt introduktions och uppföljningsstöd”, SIUS. Det är en ökning med 28 procent jämfört med 2013. Men metoden är inte billig. Förutom arbetstiden som SIUS-konsulenterna lägg ned betalar Arbetsförmedlingen också stora delar av lönen på grund av den nedsatta arbetsförmågan, ofta upp till 80 %. 

Nu har Arbetsförmedlingen och Försäkringskassan precis påbörjat den första svenska utvärderingen kostnadseffektiviteten.

-Pettersson hittar inget om att Arbetsförmedlingen ska utreda kostnandseffektiviteten för de 174 000 nya svenskar som förra året hade ett arbete med hjälp av stödpengar på mellan 50 och 80 % av lönen, om dessa är funktionsnedsatta vet jag ej men undrar, men mängder av dem slår ut riktiga jobb utan stöd. Vilken arbetsgivare anställer en svensk busschaufför och betalar 100 % av lönen när han kan få en somalier att köra samma buss och betala 20 % av lönekostnaden…

SR 

Miljardstöd till företag hemligstämplas av AF

9 thoughts on “Funktionsnedsatta får jobb med hjälp av stöd

    • Albin
      Så märkligt då att folket i Afrika och Mellanöstern inte har fattat det och på plats hjälper de behövande.

  1. Nu är det även svenskar som får SIUS och alla kan tyvärr inte få jobb den vanliga vägen trots att man har utbildningar i mängder vet inte hur siffrorna är svensk kontra nysvensk

    • Jo, det är säkert sant, men de flesta handikappen importerar vi från menaländerna. Det är obegripligt att dessa folk ska rädda svenskarna, enligt politiken idag.

  2. Verkar som om många förståndshandikappade placerats i regering och diverse politiska funktioner.

  3. Det handlar om godhetspoäng, förstår ni inte det?
    Politiker, media och kyrkan samlar på dessa för att visa vilka barmhärtiga samariter de är.
    1. Politiker är samvetslösa monster och för dem finns ingen räddning.
    2. Journalister, eller skribenter som jag föredrar att kalla dem gräver sin egen grav, inget att gråta över, låt dem gå arbetslösa och hungriga.
    3. Kyrkan… Hoppas gud förlåter dem för deras irrläror, jag kan bara inte.

  4. Och LO -arbetarnas företrädare- sidar med invasionsvänstern och förråder sina medlemmar, som är i trans och säger inget utan spelar pekfingret på läpparna istället för att ryta till.
    Hellre 10 svenska LO jobbare arbetslösa än 1 färskinvälld somalisk analfabet.
    Pekå-media måste vara en av de tyngsta drogerna/psykofarmska som finns.

Kommentera