INSÄNDARE från Sandor
Malmö 11-2-2015
STACKARS BITANDE, SPOTTANDE, SPARKANDE, RABBLANDE OCH SKRIKANDE LILLA ARABKRABAT
Till socialdemokraten Katrin Stjernfeldt-Jammeh, moderaten Torbjörn Tegnhammar, miljöpartisten Nils Karlsson, vänsterpartisten Martina Skrak som alla idag är förfärade, plågade, jätteilla berörda och ännu en gång förfärade över att ha sett hur en nioårig arabkrabat fick vad han förtjänade efter att ha tjuvåkt på ett pågatåg och därefter ha både bitit och spottat på en vakt när han greps.
Jag undrar var denna lilla arabkrabats föräldrar finns? Sitter dom här i Malmö och njuter av ett bekymmerslöst liv eller är den lille arabkrabaten ett s.k ensamkommande litet barn? Vad har den lille arabkrabaten hittat på tidigare eftersom han tydligen redan var efterlyst?
Jag har sett två filmer om ingreppet av vakten och kan utan vidare konstatera att arabkrabaten överhuvudtaget inte har utsatts för någon misshandel. Den påstådda huvuddunkandet är inget annat än ett resultat av att vakten två gånger lyfter hans kropp några centimeter över golvet och hade arabkrabaten inte gjort sådant motstånd så hade det aldrig hänt.
Att vakten höll handen över munnen på arabkrabaten gjorde han säkerligen för att undvika fler spottloskor från denna väluppfostrade lille pojk.
Sedan undrar jag vad ni tycker om sparken som en av vakterna fick i ryggen av den lille arabkrabaten när han fördes bort? Är ni inte förfärade, illamående och illa berörda av det?
Denna lille arabkrabat kommer säkerligen också han i framtiden att berika vårt samhälle med pittoreska inslag som rån, skjutning på öppen gata, sprängningar, anlagda bränder, äldrerån, bilmålvakteri, våldtäkter och annat som idag är vardagliga händelser i det mångkulturella Sverige och i synnerhet i Malmö, om han får hållas.
Att ni nu spelar förfärade och illamående och illa berörda är enbart äckligt att behöva läsa eftersom det är ni som med er politik är skyldiga till att arabkrabater som denna lille telning kan komma hit och bära sig åt som svin. Inte en enda gång har jag från er sida eller från någon annan politiker fått höra liknande reaktioner när någon av era landsmän är ett offer för ett mångkulturellt brott. Inte ens när offret har tagits av daga hör man något från er! Men när en liten arabkrabat får vad han förtjänar då spelar ni upp hela ert register av spelat medlidande.
Ni är mer än äckliga måste jag säga!!
Äckliga är även dom journalister på Sydsvenskan som i vanlig ordning döljer relevanta fakta såsom arabkrabatens spark i ryggen på en av vakterna och trots hans bitande och spottande framställer arabkrabaten som ett stackars oskyldigt misshandlat litet barn.
F.ö så tycker jag att arabkrabaten verkar vara mer än nio år gammal om man ser till hans storlek. Men om han nu är ett s.k ensamkommande flyktingbarn så kan det ju bero på att dom troligtvis blir välgödda på hemmet där han vistas. I varje fall mer välgödda än våra äldre på blir på sina hem.
Jag kan till sist tillägga att jag har kört pågatåg sedan dessa togs i trafik på SJ-tiden 1983 och jag kan konstatera att dom händelser som har inträffat där med passagerare som på något vis inte har gjort rätt för sig och som har tagit till våldsamma metoder nästan så gott som uteslutande har varit av utländsk härkomst, oavsett ålder, varför det inte förvånar mig ett dugg att det här var frågan om en arabkrabat.
Denna arabkrabat är bara en i raden av våldsbenägna individer som är komna från kulturer där våldet utgör ett naturligt inslag i deras samhälle.
Till sist vill jag här framföra mina hyllningar till vakterna för deras rådliga ingripande.
Sandor Herold, Malmö
-Titta på filmen precis i slutet, ingen dålig spark, med tanke på att den 9-årige!!! pojken flera gånger fått sitt huvud dunkat i betongen och blivit nästan kvävd enligt media…
Nedan har Martina Skrak, Vänsterpartiet svarat Sandor
Varenda nerv i kroppen skriker när jag ser videon på hur en vuxen man sätter sig på en liten pojke. Ett barn på nio år, ett litet barn som är rädd, gråter och kippar efter luft medan en stor hand hålls för hans mun. Barnet skakas och huvudet slås i golvet. Ett barn på nio år.
”Barn skall behandlas med aktning för sin person och egenart och får inte utsättas för kroppslig bestraffning eller annan kränkande behandling.” Detta är ur lagen.
Och varje nerv i min kropp kommer fortsätta skrika – för det slutar inte här – det slutar inte med att enskilda vuxna beter sig bortom rimlighetens gräns.
För det som hände är så mycket värre. Vi har en väktare, en uniformerad man som ska vara utbildad för att skydda och ingripa, som gör såhär mot ett barn.
Det blir ännu värre när ansvarig säkerhetschef refererar till barnet som ”kriminell” och att de har rättigheter som vakter när de ska omhänderta brottslingar.
Nej, du har inte rätt att bruka våld mot ett barn ens om det spottas, sparkar och rivs. Det finns inga undantag.
Det blir värre när barnet inte ens ses som ett barn utan blir ett ”hot”, “en kriminell”, ”den andre”. Hade det låtit likadant om pojken talat ett språk väktarna förstod, om han varit blåögd med blonda lockar? Det är ännu värre när det legitimerar rasism, när ett barn inte är ett barn utan ”något annat”.
Det blir värre när polisen först lägger ner utredningen och verkar undvika att höra vittnen. Med förklaringen att det inte var övervåld. “Pojken behövde hållas kvar.” Den som tror att ett barn som är rädd ska hållas kvar genom att man dunkar det i golvet, lägger handen för munnen och sätter sig på det, har uppenbarligen missat något i vad det innebär att vara vuxen. Att ta ansvar. Och att se till barns bästa.
”Barn skall behandlas med aktning för sin person och egenart och får inte utsättas för kroppslig bestraffning eller annan kränkande behandling.”
Polisen har öppnat utredningen igen, och ja, det är det enda rimliga.
Ta inte i med övertoner hälsar Jernhusen, de som anlitat vaktbolaget, oss som protesterar på Twitter – jo vi ska höja våra röster och ta i så att det skakar.
För vi ska ställa krav.
Krav om en rättvis behandling av den utsatta pojken.
Krav om en ordentlig utredning av vaktens agerande.
Men vi ska också ställa krav på polisen.
För polisen är de som utbildar, förordnar och sköter tillsynen av ordningsvakter.
Och gårdagens händelse vittnar om att det är uppenbart att det krävs utbildning inom både polisen och bland ordningsvakter.
Det krävs en fristående myndighet för att utreda den här typen av övergrepp. Dagens system där poliser utreder sig själva och dem de förordnar är inte hållbart.
För det blir värre om vi inte reagerar, om vi inte höjer våra röster och skriker med varje nerv för att Malmö ska vara en stad där barn är trygga. En stad där vi vet att hur vi behandlas som barn påverkar oss hela livet. Att varje unge förtjänar en bra start i livet. En stad byggd på solidaritet och gemenskap. En stad där vi, liksom flera tusen igår, tar tydlig ställning mot rasism. En stad där varje barn ska mötas med kärlek och respekt.
Ett barn är ett barn och vi vuxna har ett ansvar, som vuxna, som samhälle och som människor som ska sätta standarden för vilket samhälle vi vill ha. Barnaga och övervåld ingår inte här.
”Barn skall behandlas med aktning för sin person och egenart och får inte utsättas för kroppslig bestraffning eller annan kränkande behandling.”
Om detta kompromissar vi aldrig.
Martina Skrak Vänsterpartiet
Sandor igen
Tack för ditt svar.
Du skriver ”Jo vi ska höja våra röster och ta i så att det skakar”.
Jag hörde inga röster eller kände några skakningar från er när en man i åsynen av sin 1,5-årige son blev misshandlad och nästan nedkastad från en gångbro i bostadsområdet Kroksbäck här i Malmö för drygt ett år sedan.
Kan uteblivandet av skriken och skakningarna ha att göra med att förövarna var ett gäng invandrare?
Likaledes så har skrik och skakningar uteblivit även i fallet med kvinnan som blev våldtagen av åtta somaliska män på en finlandsfärja för ett par veckor sedan. Är orsaken också här att gärningsmännen är av utländsk härkomst,tro?
Inte heller har jag hört ett enda skrik eller skakning från er sida när det gäller dom otaliga gatuskjutningarna som ägt rum i Malmö under årens lopp där både gärningsmän och offer utan undantag har varit av utländsk härkomst.
Skrikandet och skakandet verkar bara komma igång när ”offret” är av utländsk härkomst men aldrig när offret är svensk. Inte heller när gärningsmannen är av utländsk härkomst skriks det eller skakas det. Varför?
Du skriver vidare ”Ett barn är ett barn och vi vuxna har ett ansvar”.
Jag tycker att du skall efterlysa det ansvaret från föräldrarnas sida i första hand. Hur f-n är en unge uppfostrad som beter sig på detta sättet vid nio års ålder?
Dina påståenden att barnet kippade efter luft kan inte ha vållat barnet någon större skada för med tanke på sparken som han utdelade bakifrån till den ena vakten gick inte av för hackor. I varje fall inte när man betänker att han är nio år och tydligen var nära kvävningsdöden för någon minut sedan om man skall gå efter vad du har skrivit.
Vad tyckte du f ö om sparken? Helt normalt beteende och uppförande kanske enligt dig?
Sandor Herold

Förvänta er inget annat svar ifrån en enfaldig kommunist,
för hon är säkert precis så jävla korkad som hon ger intryck
av, för så fort invandrarslödder får en liten skråma då
gallhojtar dessa vidriga as över hur synd det är om dessa
små ligister,men vad är en gruppvåldtäkt utförd av det nya
frälset, där offret för dom blir kanske förstörd för livstid, mot
att ett litet kräk får känna på att trots att dom kommer från
Mena land, så är det inte fritt ännu att bära sig hur jävla
svinaktigt åt som helst. Så att en kommunist håller käften
när det passar är inget nytt .Dom är ju även duktiga på
förneka att kommunister är världens värsta Mördarpack,
till och med Adolf Hitler får stiga åt sidan här, för mästarna!
[…] Stackars lilla arabkrabat – film på rejäl spark […]
[…] Stackars lilla arabkrabat – film på rejäl spark […]
[…] INSÄNDARE fortsättning på DETTA. […]
Tack!
Till statarungen….
”Dåligt av dig att hänga ut någon med bild, bara för hon har en annan åsikt än dig”…skriver du (statarungen ) vad är problemet,så gör ju Aftonbladet och Expressen samt övriga gammelmedia hela tiden.
Åsiktspolis kanske ?
Hörde att de två pojkarna har rymt igen! Denna gång från Migrationsverket dit polisen lämnade dem.
OBS! Längden på ”9-åringen” ses bra vid c:a 10 sek. Längre än vakten? Pojken är säkert + 170 cm, dvs en pojk uppfödd på blomstra/steroider.
Heja på ni anklagade Väktare – Ni har vårt stöd.
Det var väl 12-åringen som sågs där.
Om det nu är en 12-åring eller en 9-åring som syns så är det väääldigt snabbvuxna och respektlösa!!!
Eftersom ungen är invandrad, muslim och arab så är han att betrakta såsom jämställd med ett Guds sändebud och har rätt att uppföra sig hursomhelst och bete sig precis som han vill! Ska det vara så svårt att fatta???
Ja, hon säger väl det vi redan misstänker, anarki och våld ska komma från befolkningen mot den styrande förtryckarmakten, kommunistsvammel. Jag ser inget hopp för Malmö med sådana politiker. De kommer aldrig att få den staden att fungera med den inställningen.
Det är med vämjelse och förakt när man ser de här vänsterfeministerna ta avskrapets parti. Att de med berått mod är medverkande till ett lands fullkomliga sönderfall, är för mig ofattbart.
http://mb.cision.com/Public/276/9476771/b1e06f0b775e50f4_800x800ar.jpg
Ja, hon borde nog jobba på det här HVB-hemmet ett tag. Och varför har hon inte krävt en utredning om hur ungarna kunde rymma två gånger? Hurdant får det vara egentligen? Ett omhändertagande av en vanvettig unge är misshandel, hur mår fruntimret?
Dåligt av dig att hänga ut någon med bild, bara för hon har en annan åsikt än dig
Tycker definitivt inte att det är något fel i att ge läsarna en bild av vem det är som säljer ut vårt land, värt är även att nämna att snett till vänster bakom om den ljuva uppenbarelsen skymtar även en ännu värre rödgardist hanna thomé.
Nu är du helt fel ute ”statarungen”..Menar du att vi skulle pixla kommunistsvinen ? Det är inte vilken åsikt som helst.Det rör sig om en landsförrädarinna av första klass !
Hittade en bild av hennes vänner,som stod och skrålade vid Pegidamötet i Malmö.Inte tycker du väl att man skall gömma dessa figurerna bak pixel ?
http://www.pi-news.net/2015/02/pegida-in-malmoe-und-kopenhagen-kontraste/
Nu kan vi ju alltid hoppas att både martina skrak och hennes medlöperskas kroppar skakar av konvulsioner, när de får se vad deras skyddslingar åsamkat, både mamman och hennes lilla barn
Min kommentar ovan hamnade fel, den skulle ha varit i ”Smitningsolycka i Malmö, kvinna med spädbarn påkörda och allvarligt skadade” där de båda muslimvurmarna är verksamma.
En kommentar från Exponerat som jag önskar att martina skrak tar till sig, angående smitningsolyckan i Malmö igår.
” Till skillnad från 9 åringen i tunnelbanan blev det inga känsloargument idag, inga protester i media. Ingen demonstration och inga tal som igår. Det hela var bara en grej som hände liksom och egentligen polisens fel. Rapporteringen är torr och saklig utan någon koppling till kriminaliteten i Malmö. Ingen analys, inga krav på åtgärder. Det räcker alltså inte med en illa skadad mamma med spädbarn för att media ska vakna. Det finns inget hopp för Svensk media när man värderar en värderar en 9 årig invandrare högre än ett skadat vitt spädbarn ”
Nej bara sätt strålkastarljuset på kommunistsvinen
så mycket skit som dom bidrar med för att förstöra
samhället,så ska dom belysas med både namn och
bild.
Jävla ful kärring. Är hon på arabernas sida. Hur har så tuffa och präktiga småpojkar lyckats ta sig hit? Det skulle varatrevligt att få reda på. Men vänta nu, minst en mycket mycket svårskött förståndshandikappad individ hade en kvinna med sig hit från en släkting. En pojke som man ville ge till Sverige för vård och underlätta för sina vänner. Kan det kanske vara den. Då ska han bara tillbaka till Saudiarabien tror jag det var. Sverige har ingen sjukdomsinvandring, så då ska ynglingen återföras till de sina, var det nu än är.
Marocko.
Olli Rein
”Jävla ful kärring” det räcker med det det är alltid så i Sverige. FFF.
Adonaj
Som svenska och med god pigmentering och i min ungdom en attraktiv kropp osv, så var jag förföljd av dylika, de bara hatade ……………de vackrare, enkelt ! Tror faktiskt att problemet är så simpelt som så !
Apa
Är det någon som uppfattade målbrottsrösten i videorna? 9 år? Snarare 15-20, eller hur!
Vänta bara tills han blir vuxen då jävlar …
Ingenting skrivs om hur de två barnen terroriserat passagerare och personal på tågen? Även där har de kört med sina snygga sparkar och även svårt bitit en passagerare som måste uppsöka sjukhus.
Det fanns en förhistoria innan de två hamnade på Malmö central och vakterna ombads invänta polis. Men som vanligt lägger PK-media upp en bit av historien som passar.
Utvisa araben!
De som tycker att 9-åringen blir misshandlad, kan ju stämma möte någon kväll med 9-åringen och 5 – 6 av hans kompisar.
Det skulle kunna ge dem en annan betydelse av ordet misshandel.
Nä ett hederligt kok stryk va va den lilla snorhyveln skulle haft!!