Moderat politiker: Vi kommer att få problem med alla somalier

INVANDRING. Trollhättepolitikern Alena Novak (M) lämnar med omedelbar verkan partiet och sina politiska uppdrag. Det sker efter att hon ska ha skickat mejl där hon bland annat skriver att ”vi kan förvänta oss mycket problem i Trollhättan med den mängden somalier som har anlänt sista tiden”

Enligt P4 Väst ska Alena Novak i mejlet, som hon skev 2013 till en kollega, hänvisat till en bok som beskriver somalier som krigiska och som inte anpassningsbara, med ett språk som låter som de har ”svalt sand”.

-Pettersson undrar varför man inte får säga sanningen i vårt land…

 

16 thoughts on “Moderat politiker: Vi kommer att få problem med alla somalier

  1. Det fanns tider da man fortfarande fick säga en ”liten del” av sanningen. Det var 1999 när Reportrarna och Bo Holmström beskrev Situationen i Malmö……. Bedöms som katastrofalt………FÖR 16 ar sedan….

    Jag länkar här; SPRID VIDARE! DEN TICKANDE BOMBEN SMÄLLER VARJE DAG!!

  2. Trollhättan ???? Har ni sett Malmö ? Hahaha, Svenska folket är nu i minoritet . Hela Sverige är på väg rakt till Helvetet eller samma som Syrien. Vad tycker ni ? Kan vi ändra namnet från Sverige till SVYRIGE ?

  3. Man skall inte tro allt som står i böcker ! Den somaliska rapport kvinnan verkar inte vara krigisk. Hon har också anpassat sig bra. Svenskarna var krigiska i hundratals år, men det gick över.

  4. Sanningen är att M kanske har gjort bort sig med december överenskommelsen. SD får sannolikt fler röster från M. S blir väl stillastående. Det innebär en S ledd regering i 8 år. Om överenskommelsen förlängs ytterligare 4 år. MP med sin anti tillväxtpolitik är väl det enda som behöver oroa S. V har alltid stött S regeringar.

KommenteraAvbryt svar