Semester i Somalia

INVANDRING. I morse läste vi om 1 000 ”svenskar” som var strandsatta på semester i Somalia. De har alltså rest på semester till det land de flytt ifrån för att det var för farligt att leva i. I flera fall har de små barn med sig.

UD avråder dessutom från resor till Somalia, en anledning till detta är att UD inte har möjlighet att bistå nödställda ”svenskar” i de områden UD avrådd från. Dessutom har försäkringsbolagen normalt inskränkningar i sina försäkringar i sådana områden.

Nåväl, antalet asylsökande från Somalia har ökat med 18 % det senaste året. Undrar hur många av dem som befinner sig hemma på semester i Somalia just nu och gnäller på att UD inte ställer upp och ordnar resan till Sverige bums…

2014-08-01_1459

Somalias huvudstad Mogadishu

Sverige är farligare än Somalia

Det är inte torkans fel, Somalia är rikt 

14 thoughts on “Semester i Somalia

  1. ckesvenskarna bluffar oss så in i hålvete att det är rent ut sagt skamligt att vi tillåter dem att få hålla på.
    De skrattar oss rakt upp i ansiktet. Det har gått så långt att man saknar ord.

  2. Brukar normalt inte känna skade glädje. Men nu tycker jag inte synd om dom stakars så kallade Svenskarna (somalierna) stanna där ni hör hemma.

  3. Dagens Nuheter förnekar sig inte i sin artikel om att 600 – 700 svenskar som befinner sig i främst Somalia, Eritrea och Irak befaras vara strandsatta efter att resebolaget Asian Pacific begärts i konkurs. En bild med en ljushyad blond kvinna visas för att döljs de verkliga resenärernas etnicitet. Hyckleri

    • Och i Sierra Leone sitter också ”svenskar” fast ! P.g.a. Ebolan får f.n. ingen lämna landet….Vore annars helt följdriktigt,att importera deras egna sjukdomar till Absurdistan.Denna pest har vi sedan länge saknat i Norden.

  4. Hörde på nyheterna att det bl.a. var en familj med 8 barn som nu sitter fast i Somalia. Hur har de haft råd att köpa flygbiljetter till 10 personer? Jag hoppas att alla bidrag dras in.

    • Utgör ju enbart en månadsutbetalning av deras barnbidrag.Sedan får de naturligtvis speciella utlandstillägg från MV…och rabatt av flygbolaget.

  5. Ibland beskyller vi Media i tid och otid för att inte föra med sanning när dom inte skriver ut etnicitet,men det är nämligen så att sveriges rikes lag förhindrar att man i text åtskiljer olika nationaliteter-grupper sedan ett beslut hösten 2012,tror jag det va.
    Det skrevs in i grundlagen att sverige är ett mångkulturellt land.
    -Och samtidigt skrev man in i grundlagen att sverige är per automatik med i EU,om inte majoriteten i rikstagen säger något annat.
    Detta gjorde man utan att folket hade den minsta aning.
    Det står numera i sveriges rikes grundlag,att man inte får göra åtskillnader mellan olika etniciteter.

    Ja,men betyder det något då,säger vän av ordning?
    Jo- det betyder just detta att man kan bli åtalad,om man i skrift eller vid vittnen ha yttrykt sig kränkande emot någon i nedsättande form…typ neger…eller liknande.
    Därför att det står numera i grundlagen…….Och därför får bland annat media inte ge ut etnicitet utan risk för att tappa press-stödet,samt bryta emot sveriges grundlag.

  6. Det är nog 7klöverns röstboskap Dom Svenskarna Vilka jävla Svenskar (somalier) är det dom som blir försörjda av oss riktiga Svenskar. Det är bra om dom stannar där dom är kanske vi kan satsa lite på pensionärerna så att vi har råd gå till tandläkaren. Tänk på detta 7klövern !!!!

KommenteraAvbryt svar