INVANDRING. Abadir Hassan (V) var bara 34 röster från riksdagen. En granskning av Kronofogdens handlingar visar att Vänsterpartiets förste ersättare i Jönköpings län, har haft skulder på över 800 000 kronor, utan att betala en krona tillbaka. Sedan dess har nya skulder fortsatt att hamna hos Kronofogden, rapporterar Bulletin.

Bulletin har gått igenom Kronofogdens handlingar om Abadir Hassan (V). De visar att han i augusti 2022 beviljades skuldsanering för skulder på 827 534 kronor. Kronofogden bedömde att han saknade betalningsförmåga, och han behövde därför inte betala något. Fordringsägarna fick ingenting.
Ändå har nya skulder fortsatt att hamna hos Kronofogden. Sedan hösten 2023 har flera dussin nya ärenden registrerats mot honom, bland annat för obetald fordonsskatt, trängselskatt och felparkeringsavgifter. Flera av dem är fortfarande obetalda.
Abadir Hassan står först i ersättargruppen bakom riksdagsledamoten Ciczie Weidby i Jönköpings län. Skillnaden mellan dem var liten. Abadir fick 750 personröster i riksdagsvalet, mot Weidbys 784. Under delar av rösträkningen låg han före henne.
Även i kommunvalet fick han ett starkt personligt stöd. Med 794 personkryss blev han den femte mest kryssade politikern i Jönköpings kommun. Valet 2026 var första gången han kandiderade för partiet.
I december 2020 ansökte han om skuldsanering, och i augusti 2022 beviljades den av Kronofogden. Enligt Kronofogden bestod skulderna i huvudsak av konsumtionsskulder och skulder kopplade till fordon.
Den största enskilda skulden, 233 000 kronor, var till en privatperson. Därefter följde 192 120 kronor till Trafikförsäkringsföreningen. Hassan hade också skulder till bland annat inkassobolag och CSN, varav knappt 90 000 kronor var ett återkrav av studiestöd.
Skuldsaneringen inleddes i maj 2021 och skulle enligt Kronofogdens beslut pågå till och med maj 2026.
Dragit på sig nya skulder
Men nya skulder har fortsatt att hamna hos Kronofogden. Enligt ett utdrag ur myndighetens register har flera dussin nya ärenden registrerats mot honom sedan hösten 2023, de flesta från Försäkringskassan.
Flera gäller fordon. Transportstyrelsen har lämnat över obetald fordonsskatt på 2 193 kronor 2025 och 3 334 kronor i januari i år. Därtill kommer trängselskatt och ett flertal felparkeringsavgifter på 1 550 kronor styck, den senaste från den 21 september.
Sedan 2025 har Transportstyrelsen och parkeringsbolaget Parkster också vänt sig till Kronofogden i tre ärenden om obetalda avgifter på omkring 1 000 kronor vardera. Samtliga slutade med att Kronofogden fastställde skulderna, eftersom han varken betalade eller bestred dem. I september skickade Transportstyrelsen ett nytt krav på 1 085 kronor, som ännu inte är avgjort.
De flesta av de nya skulderna har till slut betalats i sin helhet via Kronofogden. Men omkring 17 000 kronor är fortfarande under indrivning, bland annat trängselskatten och tre felparkeringsavgifter från maj, augusti och september i år.
Enligt Kronofogden var det skäligt att bevilja skuldsanering med hänsyn till hur skulderna uppkommit och vad han gjort för att betala dem. Han uppgav bland annat att han arbetat mer än heltid för att öka sina inkomster och förhandlat med fordringsägarna.
Fler V-kandidater hos Kronofogden
Riksdagsledamoten Mohamed Ali (V) beviljades skuldsanering med en nollplan i september 2022. Bulletin har tidigare rapporterat att inkassobolaget Sergel kräver att den hävs, bland annat på grund av nya skulder.
Utdraget visar att nio nya ärenden har lämnats till Kronofogden sedan 2024, bland annat sex felparkeringsavgifter och böter på 1 800 kronor till Polismyndigheten. Samtliga har betalats. Ett krav på 55 129 kronor från utbildningsföretaget Pronordic Education avskrevs sedan han bestridit det.
Ahmed Abas Omar (V), som ser ut att kryssa sig in i kommunfullmäktige i Borlänge, har haft ett tiotal ärenden sedan 2024, de flesta gäller avgifter till CSN. Drygt 11 000 kronor drivs fortfarande in.
Ali och Omar har pekats ut i medier i samband med utredningen om misstänkt valfusk i Borlänge. Ingen av dem är delgiven misstanke om brott, och skulderna har ingen koppling till utredningen.
V-kandidaten Umihana Rasovic förekommer med ett krav på 860 kronor från ett inkassobolag, som senare återkallades
Dömd för katsmuggling 2008
Hassan Abadir Hassan dömdes 2008 av Malmö tingsrätt till ett års fängelse för att ha smugglat in 116,7 kilo kat från Danmark. Han erkände och uppgav att han hade övertalats att delta.
Sedan 2022 har han haft uppdrag för Vänsterpartiet i Jönköping, och i februari i år valdes han in i partiets lokala styrelse. Partiet känner till domen.
– Det är något han varit öppen med, som ligger långt tillbaka i tiden och som han gått vidare från. Vi har fullt förtroende för den person Hassan är idag, sa Julia Löf, gruppledare för Vänsterpartiet i Jönköping, till Bulletin.
– Pettersson säger att Vänsterpartiet kommunisterna är inte rumsrena. Förr var det nazister och kommunister, nu är det islamister och klaner.
***
Stöd bloggen
Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!
- Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
- Från andra banker konto 8257-933415168
Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.
Du kan även SWISHA till 0760 858 480
IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168
Våra folkvalda är synnerligen generösa med andras pengar.
Vi andra tvingas betala vad myndigheterna skänker bort.
Först när vi fått en hel Regering av bidragsmiljonärer kommer alla skenheliga vänstertomtarna att vara nöjda .
Varför har ingen åkt och plockat hans bil ?
Går alla från malmö-östern igenom skuldsanering med jämna mellanrum?
Alla i riksdagen SKA genomgå en säkerhetsprövning. ( de flesta skulle inte klara den prövningen)
Så är det på den allmänna arbetsmarknaden när man ska jobba på en säkerhetsklassad arbetsplats.
Men kanske är det så att de flesta skulle falla på drogmissbruk, skattefiffel, ekobrott, mm
Hur i helvete kan sverige styras av kriminella.
Det är min fråga?
Hassan var en stalledräng.
Han hade ingen hjärna.
Vänsterpartiet består bara av en massa Hassan Mohammed Yrmet mfl…
Vi ska inte ha något Vänsterparti i Sveriges riksdag det är rysk roulette.
Den ena är värre än den andra … kasta ut Vänsterpartiet av säkerhetsskäl.
Det räcker nu med dessa invandrare och deras kriminella bakgrund.
Detta val verkar vara genomruttet. som jag ser det är Nyval enda utvägen. Alla dessa fuskande somalier är en paraodi.
VÄRDEGRUND?
GLÖM DET!
BIDRAGSADELN tar allt de kan och värre lär det bli med V i regeringen
TACK C!
Skuldsanering verkar vara en merit hos vänsterpartiet!
Det är inte alls bra att partierna väljer in folk till riksdagen som är småkriminella bedragare, inröstade klaner,
Vi har fått en idiotisering av svensk politik som gör det möjligt för analfabeterna att komma in i politiken.
I vissa länder som USA bör man vara vd för ett bolag med tusentals anställda innan du kan bli politiker eller minister.
En riksdagsman tjänar 81400 kr för att de utför ett viktigt arbete. Men nu kan vilken idiot som helst sitta på en sån post och få den här höga lönen. Det är ju ett förakt mot medborgarna tycker jag.
Ett förslag;
1. Minska antalet riksdagsledamöter till hälften!
2. Ministrar skall anställas, inte väljas, för att få fram de mest meriterade.
3. Inför folkomröstning som i Schweiz.
Något MÅSTE göras för att förbättra Sveriges riksdag!
Bra förslag där.
<det kan vi jobba vidare på-
Ja vi har de politiker vi förtjänar. När ska Svennebanan vakna.? Arma land .
Har dom plockat in fordonen som betalar en del av skulden, så han slipper skaffa nya, det finns cykel men kanske är svårt att hantera för många invasiva kat-ätare i yrseln?
—————————–
Om man vänder på steken och jag undrar om en pursvensk hade klarat av skulderna lika lätt och kammat in en lön på 80k i månaden, har mina dubier?
Jaja nya dumheter i morgon..garanterat.
Kommer Vänsterpartiet att fylla samtliga av sina platser i riksdagen med importfolk ?
Hur kommer vårt land att se om några år.
Han gjorde en skräll genom att knacka sig in i riksdagen
https://www.svt.se/nyheter/lokalt/jonkoping/skrallen-han-kan-knacka-sig-anda-in-i-riksdagen
Utav någon underlig anledning kommer jag att tänka på Grisfarmen, av George Orwell.
Finns det någon som har koll på innevånarna i riksdagshuset?