Hasselbaren och SD:s valvaka

LOKALHISTORIA. I september 1961 öppnade paret Inga och Åke Pettersson restaurangen Hasselbaren i det då nybyggda huset på Folkegatan 23 i Oxelösund. Runt 1970 arbetade Pettersson (jag är inte släkt med restaurangägarna) skift i Industrin. Inför förmiddagsskiften åt jag en rejäl frukost på Hasselbaren för att orka med ackordet utan att ta rast och tjäna mer pengar.

Hasselbaren, Folkegatan 23 i Oxelösund på 1960-talet

Sedan dess har Hasselbaren haft många namn och många ägare som drivit krogen med skiftande framgång. Pettersson la många tusenlappar där under ungdomens vilda år.

Nu har krogen fått tillbaka sitt gamla namn och drivs av Patrick Makdesi. Socialdemokraterna hade bokat Hasselbaren för sin valvaka den 13 september, men när de fick veta att Patrick var aktiv i Sverigedemokraterna så avbokade Oxelösunds lokala S-förening krogen. Många vänsterblivna väljer också bort Hasselbarens utmärkta luncher och avstår från kvällsbesök på grund av ägarens politiska åsikter. Namnet Makdesi kommer från det kristna Mellanöstern och Patrick gick med i Sverigedemokraterna för att han inte gillar invandring av muslimer till Sverige.

Nåväl, gör ett besök på Hasselbaren, Folkegatan 23 om ni har möjlighet eller gå på Sverigedemokraternas valvaka i Oxelösund. (endast för medlemmar)

Välkommen alla medlemmar till en kostnadsfri valvaka med Sverigedemokraterna Oxelösund!

Söndagen den 13 september 2026 samlas vi för en spännande valkväll tillsammans!

Valvakan är för våra medlemmar, och varje medlem är varmt välkommen att ta med sin respektive.

Vi bjuder alla medlemmar på en kostnadsfri valvaka med gemenskap, musik, underhållning och möjlighet att följa valresultatet på storbildsskärm.

🍽️ Vi bjuder på mat! – se bilagan och välj vad vill du äta. Skriv vi anmälan.
🍻 Alkoholhaltiga drycker betalas av var och en i baren.
🎶 Musik och underhållning under kvällen
📺 Stor tv-skärm – följ valresultatet live
🤝 Gemenskap och trevligt sällskap

📅 Datum: Söndag 13 september 2026
🚪 Insläpp: Från kl. 18.00
🗳️ Valvakan börjar: Kl. 18.45
📍 Plats: Hasselbaren, Järntorget Oxelösund (Hasselbaren på Järntorget har samma namn och ägare som på Folkegatan men det är två olika lokaler)

Anmäl dig via e-post: oxelosund@sd.se – senast fredag 11 september. Eller telefonen 076-230 55 37 till ordförande Dagmara Piech. 

Varmt välkomna till en trevlig och spännande valkväll tillsammans med Sverigedemokraterna Oxelösund! 

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

  • Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
  • Från andra banker konto 8257-933415168

Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.

Du kan även  SWISHA till 0760 858 480

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

5 thoughts on “Hasselbaren och SD:s valvaka

  1. UPPENBARELSEBOKEN

    1Detta är Jesu Kristi uppenbarelse, som Gud gav honom för att visa sina tjänare vad som snart skall ske. Han sände sin ängel och lät sin tjänare Johannes veta det, 2han som har vittnat om Guds ord och Jesu Kristi vittnesbörd, allt han har sett. 3Salig den som läser upp och saliga de som hör orden i denna profetia och bevarar det som står skrivet i den. Ty stunden är nära.
    4Från Johannes till de sju församlingarna i Asien. Nåd och frid från honom som är och som var och som kommer och från de sju andarna framför hans tron 5och från Jesus Kristus, det trovärdiga vittnet, den förstfödde från de döda och härskaren över jordens kungar. Han som älskar oss och har löst oss från våra synder med sitt blod 6och som har gjort oss till ett kungadöme, till präster åt sin Gud och fader, honom tillhör härligheten och väldet i evigheters evighet, amen.
    7Se, han kommer med molnen, och varje öga skall se honom, också de som har genomborrat honom, och alla jordens stammar skall brista ut i klagan för hans skull. Ja, amen. 8Jag är A och O, säger Herren Gud, han som är och som var och som kommer, allhärskaren.
    Johannes syn på ön Patmos
    9Jag, Johannes, er broder som i Jesus delar lidandet, kungavärdigheten och uthålligheten med er, hade kommit till ön Patmos för Guds ords och Jesu vittnesbörds skull. 10Jag kom i hänryckning på Herrens dag och hörde bakom mig en stark röst, som en basun, 11och den sade: »Vad du ser, skriv det i en bok och skicka den till de sju församlingarna, till Efesos, Smyrna, Pergamon, Thyatira, Sardes, Filadelfia och Laodikeia.« 12Jag vände mig om för att se rösten som talade till mig. Och när jag vände mig om såg jag sju lampställ av guld, 13och mitt bland lampställen såg jag någon som var lik en människoson, i fotsid klädnad och med ett bälte av guld om bröstet. 14Hans huvud och hår var vitt som vit ull, som snö, och hans ögon var som eldslågor. 15Hans fötter liknade gyllene brons när den glöder i smältugnen, och hans röst var som rösten av stora vatten. 16I sin högra hand höll han sju stjärnor, och ur hans mun kom ett skarpt, tveeggat svärd, och hans ansikte var som solen när den lyser i sin kraft.
    17När jag såg honom föll jag ner som död för hans fötter. Och han lade sin högra hand på mig och sade: »Var inte rädd. Jag är den förste och den siste 18och den som lever. Jag var död, och se, jag lever i evigheters evighet, och jag har nycklarna till döden och dödsriket. 19Skriv nu ner vad du har sett och vad som är och vad som skall ske härefter. 20Detta är hemligheten med de sju stjärnorna som du har sett i min högra hand och med de sju lampställen av guld: de sju stjärnorna är de sju församlingarnas änglar, och de sju lampställen är de sju församlingarna.

    12
  2. Magda kanske skulle förklara vad hon menar när hon påstår att vi ska rösta på s för ett enat Sverige. Hon kanske skulle tillägga att hon inte menar alla svenskar.

    37
    1
  3. En krögare med ryggrad!
    Det är för övrigt intressant att bo i ett land där rädsla för att smittas av t.ex. TBC eller HIV om någon spottar på eller biter en, hånas, medan ”smittrisken” från människor med annan politisk inställning, än en själv, bedöms som 100-procentig.
    Riktigt inskränkta människor vet att ”de andra” lagar sämre mat, är sämre bilreparatörer, sämre frisörer etc. När inställningen gäller ”den andres” hudfärg är det vedervärdig rasism, när det gäller politisk uppfattning är det tjusigt. Att Socialdemokraterna skulle stå för demokrati och mångfald är en ren bluff, de avskyr invandrare med fel partibeteckning. Eventuellt är socialdemokratisk rasism snäppet otäckare än den reguljära.

    42
  4. Ja,det var ju skönt för Krögaren att slippa ha S valvaka i sin restaurang ! Nu fylls den säkert av trevligt folk i stället.F.ö.så kan man tycka att en Krögares politiska uppfattning är väl en utomordentligt fånig anledning att inte besöka en restaurang.Smakar maten sämre om man får vetskap om det ? Vuxna människor som uppvisar sådant beteende har inte kommit upp ur sandlådan !

    55
    1

KommenteraAvbryt svar