Saab får order från Finland på luftvärnssystemet RBS 70 NG

FÖRSVARSINDUSTRI. Saab har tecknat ett kontrakt och tagit emot en första order på luftvärnssystemet RBS 70 NG från finländska Försvarsmaktens logistikverk. Ordervärdet är 1.2 miljarder kronor.

Robotsystem 70 (RBS 70 NG) är ett luftvärnsrobotsystem utvecklat i Sverige av AB Bofors (delar av nuvarande Saab Bofors Dynamics AB) och Ericsson Microwave …

Det nya kontraktet möjliggör också för Finland att placera ytterligare framtida ordar på RBS 70 NG samt utbildning, reservdelar och underhållsutrustning. 

Vi är stolta över att fortsätta stödja den finländska försvarsmakten och bidra till att skydda landets luftrum. Med RBS 70 NG får Finland en mycket avancerad korträckviddig luftvärnsförmåga för att effektivt bemöta hot i luften, Saabs presscenter.

Finlands försvarsmakt har använt den tidigare versionen av RBS 70 sedan 2008. Den senaste generationen, RBS 70 NG, har en störningssäker laserstyrd robot och flera nya funktioner, bland annat automatisk målspårning och inbyggd förmåga att verka i mörker. Detta ger högre träffsannolikhet och stärker systemets operativa förmåga.

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

  • Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
  • Från andra banker konto 8257-933415168

Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.

Du kan även  SWISHA till 0760 858 480

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

One thought on “Saab får order från Finland på luftvärnssystemet RBS 70 NG

  1. Bra för Saab, RBS70 har visat sin goda effekt i Ukraina genom att driva bort putteterroristernas helikoptrar och attackflyg från fronten och tvingar dem anfalla längre ifrån vilket minskar effekten av deras vapen.

    Många putteterrorister i helikoptrar fick första hands information om att det första de får veta om en RBS70 är i området är när deras helikopter exploderar eftersom varken facklor eller remsor skyddar mot den.

Kommentera