BROTTSLIGHET & INVANDRING. Rapparen Asmerom Tsigabu, känd under artistnamnet Asme, har dömts till tre års fängelse av Stockholms tingsrätt för våldtäkt och ringa narkotikabrott.

Asme dömd till tre års fängelse och ska sitta häktad tills straffet verkställs.
Asme ska betala 240 570 kronor i skadestånd till offret. Artistens advokat uppgav under rättegången att han nekar till anklagelserna om våldtäkt, men han har erkänt det ringa narkotikabrottet.
Asmerom ”Asme” Tsigabu är växte upp i Hammarkullen i Göteborg med bakgrund i Eritrea och Etiopien.
***
TIDIGARE 2026-07-29 Rapparen Asme åtalad för våldtäkt i Stockholm
BROTTSLIGHET & INVANDRING. Den i vissa kretsar kände och prisbelönte rapparen Asme, 29, från Göteborg åtalas. Han misstänks för våldtäkt alternativt oaktsam våldtäkt mot en kvinna på ett hotell i centrala Stockholm i slutet av april.
Asme förnekar brott: – Jag tror på en frikännande dom, säger advokat Kristofer Stahre.
Stockholms Tingsrätt målnummer B-8987-26
Asmerom Tsigabu, född 1996, medborgare i Sverige. Åtalas för våldtäkt, alternativt oaktsam våldtäkt.
Asmerom Tsigabu, känd under artistnamnet Asme, åtalas för våldtäkt. Enligt åtalet våldtog den 29-årige rapparen en kvinna på Clarion Hotel på Södermalm i Stockholm den 30 april i år. Han ”utnyttjade otillbörligt att målsäganden på grund av sömn och berusning befann sig i en särskilt utsatt situation”, enligt åklagarens stämningsansökan.
I förhör nekar Asmerom Tsigabu till brott. Utöver våldtäkt åtalas rapparen även för ringa narkotikabrott. Ett brott som han varken erkänner eller förnekar.
P3 Guld-vinnare. Tsigabu inledde sin musikkarriär 2017 genom att tillsammans med jämngamla barndomsvännen Aden Abdulgadir Hussein bilda Aden x Asme.
Hiphopgruppen utsågs till ”årets grupp” under P3 Guld-galan i Göteborg 2020.
Asmerom Tsigabu är född i Göteborg, och uppväxt i Göteborgsförorten Angered. Föräldrarna kom från Eritrea/Etiopien. Tsigabu är tidigare dömd för flera brott. Bland annat tullbrott, ringa narkotikasmuggling, rattfylleri och ett drygt tiotal ringa narkotikabrott.
-Pettersson undrar det är kriminella som blir rappare eller om rappen gör dem kriminella…
***
Stöd bloggen
Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!
- Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
- Från andra banker konto 8257-933415168
Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.
Du kan även SWISHA till 0760 858 480
IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168
Asme är en annan ”kollega” till Magdalena Andersson, som tydligen inte har något emot att posera med gangsterrappare, vid bilden står ”Jag och kollegan”:
https://petterssonsblogg.se/2022/06/10/rapparen-thrife-och-kollegan/
Varifrån kommer beundrandet av kriminella?
https://bulletin.nu/korn-varifran-kommer-beundrandet-av-kriminella
Vi får väl se om Hovrätten håller med.
Varför INTE indraget medborgarskap och UTVISNING?
Jag förstår om det inte går men straffet på 3 år borde kunna höjas till 10 år med hänvisning till VANDEL
S+MP+C ”pojkarna” måste börja lära sig vad som gäller i Sverige
S.k. Rap är gängens signum. Syftet med detta påträngande oljud är bara att hetsa dom själva och de lättlurade självplågare som lyssnar på skräpet.
Den amerikanska urbefolkningen hade något liknande när de skulle egga upp sig inför striden. S.k. suggestiva ramsor som undan för undan hetsade mer och mer. Rappen handlar alltså inte om musik, utan snarare en signal för strid. De bakåtvända kepsarnas drägg och deras motsvarighet till Allahu Akbar. Beviset på detta ser vi ju dagligen på de kriminellas planhalva.
Bluesmusiken är väl mer coolare som växt fram från svartas elände
Detta sägs vara den första rap låten från 1944. Men förmodlingen har det vart rap långt tidigare.
Göte V. Mody Waters Mannish Boy är bra med
https://m.youtube.com/watch?v=2QoBR-F3tp4&list=RD2QoBR-F3tp4&start_radio=1&pp=ygUYbXVkZHkgd2F0ZXJzIG1hbm5pc2ggYm95oAcB0gcJCRMMAYcqIYzv
P3 guld nominerad. P3 kunde man lyssna på förr. Lyssna inte på Rap. Så vet inte ett dugg vem dåren är. För mig är hann bara en figur. Om det är Rap musik som gör dom kriminella. Förmodligen
Det var många år sedan jag lyssnade på P3. SR överhuvudtaget. Inte ens P1 går att lyssna på nuförtiden. Då har vi inte ens behandlat P4.
Ett ämne för skräpradiokanalen P3, som giilar sånt här. Nu har sosseriet också en radiokanal genom aftonbladet lagom fram till valet.
Har han hyllats till skyarna ännu på SVT??
Eller kanske poserat med maggan haggan.