av Pierre Rehov
När George Floyd dog i Minneapolis den 25 maj 2020 skakades västvärlden i sina grundvalar. Inom några dagar stod europeiska huvudstäder i brand, företag erkände synder som de inte ens kunde definiera, regeringar skrev om sina regelverk och stora institutioner gick ner på ett knä inför en lära som hade accepterats utan debatt.

Tre ord – ”I can’t breathe” – blev en tidsålders liturgi, ett mantra för en era som till slut ansåg sig ha identifierat sin ursprungliga synd: vithet, polisväsendet och Västerlandets nedärvda samhällsstrukturer. Man kunde acceptera eller förkasta varje slutsats som drogs av George Floyds död och ändå medge det uppenbara faktum att han blev en global ikon, med sitt namn målat på väggar från Berlin till Sydney.

Stöd bloggen
Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!
- Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
- Från andra banker konto 8257-933415168
Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.
Du kan även SWISHA till 0760 858 480
IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168
Minnesota, en gång känd som svenskbygder, är i dag mer känt som Somalialand. Till och med delstatens flagga starkt påminner sedan 2024 om Somalias flagga.
Enligt rättsläkaren i Hennepin (säte för Minnieapolis), Minnesota, USA, Dr Andrew Baker finns det några fysiska bevis som visar att Floyd dog av kvävning, enligt domstolsdokumen som säger att Floyds fentanylnivå var ”rätt hög” och tillägger att han hade en potentiellt ”dödlig nivå” av drogen i sitt system. Floyd dömdes till fängelse flera gånger, bland annat för narkotikabrott och stöld. Den mest uppmärksammade domen gällde ett väpnat rån 2007 där han dömdes till fem års fängelse.
Med andra ord är domarna mot poliserna Derek Chauvin och Thomas Lane rena justitiemord medan Henry Nowaks död kan betraktas som polisiärt våld.
Äh, dessa händelser utnyttjas av aktivister till höger och vänster. Sånt får man ignorera.
Denna PKfascism som genomsyrar allt nuförtiden både i Sverige och resten av västvärlden står en upp i halsen nu.Gud nåde om du skulle skriva eller säga något som inte passar etablissemanget.Antigen blir du uthängd,åtalad eller svartlistad och kanske t.o.m.riskerar att få sparken.Tänk bara på gamla humorprogram där dom kunde skämta om det mesta utan att det ”rasades” i den svårt vänsterblivna pressen.Folk tystnar eller väger sina ord på guldvåg nuförtiden vilket har lagt locket på för yttrandefriheten.Vänstern dubbelmoral när det gäller den här unga vita grabbens död och tystnaden som följde är bedrövlig men inte särskilt förvånande…
Här har vi svart på vitt att inte allas lika värde stämmer överens med verkligheten 🥁🇸🇪🇸🇪🇸🇪