Därför gjorde jag slut med Socialdemokraterna

VALET 2026. Den tidigare S-toppen Stefan Stern fram och berättar i Dagens Nyheter varför han har bytt sida. Stern, som i dag arbetar som rådgivare till flera bolag inom näringslivet, skriver att S inte längre klarar att styra Sverige och ge folk en trygg framtid.

Åren då Socialdemokraterna leddes av Ingvar Carlsson och Göran Persson stod för handlingskraft. Men de åtta åren under Stefan Löfven och Magdalena Andersson står för motsatsen, skriver artikelförfattaren. Foto: Urban Andersson/Socialdemokraterna

Att jag lade 20 år av mitt professionella liv på svensk inrikespolitik beror på min tilltro till Sveriges potential. På så sätt kan det liknas vid en värnplikt.

Jag arbetade för Ingvar Carlssons och Göran Perssons socialdemokratiska regeringar på totalt sju olika departement, bland annat som statssekreterare och planeringschef. Jag utnämndes även till biträdande partisekreterare. En av de medarbetare som jag då var chef över hette Magdalena Andersson.

Jag var med om att vinna fyra val och förlora tre.

När jag drygt fyra månader innan årets riksdagsval reflekterar över min egen politiska resa, så kommer svaret till mig redan efter kort betänketid: Jag kommer inte kunna rösta på mitt gamla parti i årets val. Låt mig förklara varför.

Sverige höll på att köra i diket under 1980-talet. Vårt land var Europas mest genomreglerade framför järnridån. Men Carlsson-regeringen (1986–1991 och 1994–1996) avreglerade den inhemska kapital- och kreditmarknaden, tog bort valutaregleringen, beslutade om Riksbankens självständighet och därtill EU-medlemskapet. Därmed släpptes välståndsbildande krafter loss.

Perssons regeringsår (1996–2006) medförde en uppstramning av felaktigt incitamentsskapande transfereringssystem. Det nya pensionssystemet stärkte arbetslinjen. De viktiga strukturreformer som Carl Bildts (M) regering (1991–1994) genomfört återställdes inte. Sedan millennieskiftet, inräknat även Fredrik Reinfeldts (M) period (2006–2014), har det svenska skattetrycket sänkts från 49 procent av bnp till 41 procent, samtidigt som landets reala skatteintäkter ökat med över 700 miljarder kronor och landets ekonomi vuxit med 55 procent.

För mig är det alldeles tydligt att de S-ledda regeringarna under Stefan Löfven (2014–2021) och Magdalena Andersson (2021–2022) bryter den framgångsrika reformtakten. Ulf Kristerssons M-ledda regering (2022–) har därefter fokuserat på systemkritisk inre och yttre säkerhet, återuppbyggnaden av ett robust energisystem samt på att få ner inflation och räntor så att tillväxten åter ska kunna öka.

Vad hindrar då mig från att kunna rösta på en ny S-ledd regering?

● För det första: regeringsodugligheten. Jag hade turen att bli rekryterad under tolv års obruten regeringsmakt. Jag har aldrig mött någon, vare sig i näringslivet eller i politiken, som inte sett åren 1994–2006 som handlingskraftiga. De åtta S-ledda regeringsåren 2014–2022 bryter mönstret till dess motsats. Regeringen förmådde inte styra riket, ta itu med demokratihotande brottslighet och hade inte kontroll över sin ekonomiska politik.

Ingen potentiell S-regering har tidigare gått till val för att så brett i samtliga bidrags- och försäkringssystem minska incitamenten att jobba.

● För det andra: det politiska sällskapet. När alla partier i det nuvarande regeringsunderlaget stängt dörren är det en politisk realitet att en socialdemokratisk statsminister måste luta sig mot Vänsterpartiet och Miljöpartiet – två partier som båda röstar nej till varje regering som de själva inte ingår i.

För mig är dessa riksdagspartier de mest extrema, inte bara avseende försämrat näringslivsklimat, stoppad kärnkraft, höjda drivmedelspriser, ökad migration, sänkta straff, växande skattebörda och negativ syn på Nato.

Det finns skäl till att Miljöpartiet i väljarkåren numera är Sveriges mest kontroversiella parti. Vänsterpartiets omfattande problem med extrem antisemitism gör att det sedan 2024 är bojkottat av Judiska centralrådet.

● För det tredje: drivkrafterna att arbeta. Viljan till strävsamhet är vårt lands främsta tillgång. Såväl tidigare socialdemokratiska som borgerliga regeringar har bidragit till att upprätthålla arbetslinjen. Men Socialdemokraternas väljarkår har över tid vuxit i områden beroende av välfärdssystemen och minskat i områden som finansierar dem.

Nu vill mitt gamla parti avskaffa bidragstaket och slopa kraven på att nyanlända ska kvalificera sig innan de får tillträde till bidragssystemen. Dessutom ska a-kassan vid arbetslöshet höjas, allas generella arbetstid kortas och jobbskatteavdragen försämras. Självrisken i sjukförsäkringen avskaffas och pensionssystemet ska inte längre premiera livslång lönekarriär.

Tisdag den 5 maj 2026 bjöd statsminister Ulf Kristersson, energi- och näringsminister Ebba Busch, utbildnings- och integrationsminister Simona Mohamsson och Sverigedemokraternas partiledare Jimmie Åkesson in till pressträff. På pressträffen presenterades ett bokslut över Tidöavtalet. Fotograf: Olle Friman/Regeringskansliet

● För det fjärde: konverteringen av landets småhusområden. Inget är svenskare än drömmen om ett litet hus med egen tomtplätt i trygga områden. Cirka 70 procent av svenska folket har det som ett livsmål. Men i S-styrda Stockholm, Göteborg och Malmö pågår redan en omvandling av grönytor och parker till subventionerade flerbostadshus inne i välfungerande villa- och radhusområden.

Socialdemokratiskt kontrollerade Hyresgästföreningen har beskrivit hur 600 000 lägenheter på detta sätt ska sprängas in. Var tredje villatomt ska bebyggas. Socialdemokraterna har fattat beslut om hur planerna ska systematiseras. En ny nationell förköpslag ska ge tillträde till tomterna, markanvisningar ska utpeka områdena för integration och en obligatorisk allmännytta, utan gängse upphandlingsregler, ska bygga och hyra ut de nya höghusen. Statliga byggkrediter ska subventionera.

Samtidigt stängs utsatta områden för inflyttning av migranter och människor med försörjningsstöd. Vägarna till trygga studiemiljöer blir i samma veva färre, då merparten fristående skolor inte längre tillåts.

Stefan Stern hoppas att S ljuger om sin partipolitiska inriktning. Partiledningen har deklarerat att den vill ”ta tillbaka kontrollen över samhällsutvecklingen, och på område för område, sektor för sektor, göra upp med de marknadsmisslyckanden som präglar vårt land”. S vill socialisera.

Om människor inte längre kan anstränga sig och genom fri vilja skapa en trygg framtid för sig och sin familj, blir samhället snabbt mer polariserat. För mig, som ser mitt tidigare politiska engagemang som en värnplikt för Sverige, är detta systemskifte inget jag vill stödja.

Stefan Stern f.d. socialdemokrat

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

  • Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
  • Från andra banker konto 8257-933415168

Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.

Du kan även  SWISHA till 0760 858 480

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

3 thoughts on “Därför gjorde jag slut med Socialdemokraterna

  1. Klok snubbe .
    Han kunde ha nämnt SIDAS Finansiering av Islamistiska föreningar , som just nu avhandlas i Dagens Nyheter . Mest lögner naturligtvis , som vanligt när Wolodarskis agendasättande Journalistik tillämpas.
    Kollar man lite djupare är bidragen till Islamisterna bara ett sätt att försäkra sig om rösterna från Svenska Muslimska föreningar .
    Allt för att hedra Avtalet som finns mellan Socialdemokraterna och Muslimerna i Sverige.
    Nu är det väl dags för fina Socialdemokratiska Tal på Järvaveckan .
    Socialdemokratisk Proxypåverkan för att säkra makten .
    Var är de Svenska Värderingarna i Sossarnas engagemang på Järvaveckan .
    En viktig fråga som inte får något svar .
    Men det är inte så långt till 13 September.
    Då får Sverige och Svenskarna bekänna färg .

  2. Blir spännande att se och höra när han blir intervjuad i kvällens Rapport och Aktuellt…………

    13
  3. Behövs fler som ser verkligheten klart och tydligt i bland socialdemokraterna.
    Katastrof om klimatsekten ska styra igen genom socialdemokraterna.
    Får helt enkelt inte ske!

    13

Kommentera