Det har kommit många reaktioner på att Folkets Hus i Borlänge avbokade ett redan bokat evenemang med trion Jönsson, Flam och Emanuel. Petterssons skrev om det igår. En som reagerar är Jan Emanuel och det står väl ganska klart att Folkets Hus beslut är politiskt motiverat, men om det är regionalt eller lokalt återstår att se.
Jan Emanuel säger till Expressen att ”Det är väldigt genant för mig med tanke på att det är mina partivänner som sitter i styrelsen”. Avdelningschefen på Folkets hus och Parker, Monica Pourshahidi, hänvisar till åtalet mot Aron Flam med orden ”arrangemang och sammankomster som har inslag av information som för fram främlingsfientliga, rasistiska eller för annan grupp förnedrande eller exkluderande påståenden och uttryck inte får genomföras i lokalerna”.
Den motiveringen ser ut att vara en efterhandskonstruktion. Aron Flam åtalades den 2:a april. Turnén 100% Live on the road offentliggjordes den 28:e april och en månad därefter avbokar Folkets Hus i Borlänge tillställningen. Jag tillåter mig därför att kalla detta ett politiskt motiverat beslut.
Minns Monica Pourshahidis ord ovan: ”Arrangemang och sammankomster som har inslag av information som för fram främlingsfientliga, rasistiska eller för annan grupp förnedrande eller exkluderande påståenden och uttryck inte får genomföras i lokalerna”.
2015 ställde Folkets hus i Rinkeby in ett föredrag med Mona Walters, ni vet hon som konverterade från islam till kristendomen. Det tilltänkta föredraget rörde upp känslor hos många muslimer och svaret kom från dåvarande vd:n för Folkets hus och parker. ”Lokaluthyrningen inte är förenlig med vår uthyrningspolicy”. Även denna avbokning kom efter att lokalerna bokats och inte i samband med.
Däremot gick det bra att Palestinarörelsen och en kriminell klan fick hyra Folkets hus i Göteborg förra året. Doku kunde då avslöja att den kriminella Ali Khan-släktens patriark höll ett tal i vilket han bl.a. hyllade Hamas och de martyrer som dött i kampen mot Israel.
Dåvarande ordförande för Folkets hus i Hammarkullen där mötet hölls var den socialdemokratiske riksdagsledamoten Dzenan Cisija.
Ordförande för Folkets hus i Borlänge är Pia-Lena Andersson. Hon sade till Borlänge tidning under gårdagen att hon och övriga i styrelsen inte kände till deltagarna i 100% Live on the road och innehållet i arrangemanget. Struntprat säger jag utan att kunna belägga det. Pia-Lena Andersson är förtroendevald för Socialdemokraterna i Borlänge kommun.
Monica Fundin Pourshahidi har en bakgrund med många strängar på sin lyra, de flesta kopplade till Socialdemokraterna. Hon har bl.a. varit gruppchef för ABF i Stockholm, suttit i styrelsen för Konstfrämjandet, enhetschef i Hyresgästföreningen, verksamhetschef för Mångkulturellt centrum i Botkyrka och idag är hon utvecklingschef för Folkets hus och Parker.
Pourshahidi har också en bakgrund som politisk sekreterare i Socialdemokrater för tro och solidaritet. Det var i den rollen hon kritiserade Danmarks tuffare migrationspolitik 2015. ”Jag tycker att kampanjen går emot socialdemokratiska värderingar och ideal”, sade hon till Dagens Arena efter att hennes inlägg hade raderats från de danska socialdemokraternas Facebook-sida.
Apropå Facebook så publicerade hon detta på sin egen sida.

Så räck upp handen om ni tror att Folkets hus i Borlänge lade ett politiskt ställningstagande bakom beslutet att avboka herrar Jönsson, Flam och Emanuel.
@ Varje gång socialdemokraten Jan Emanuel varit politiska motståndare behjälpliga så har dom förlorat tid, pengar och väljare.
Denna gång anser socialdemokraten Jan Emanuel att dem som har köpt biljett får pengarna tillbaka vilket inte uppbär motståndspartiet förluster i tid, pengar och egna väljare.
Jan Emanuel har i årtionden offentligt eklaterat att han är affärsman och miljonär tack vare hans medlemskap i socialdemokraterna byggt sin förmögenhet på flyktingmottagande, är införstådd i att dem som hyr och uthyrare måste godkänna avtalen och att den part som bryter avtal är skyldig att stå för motparternas samtliga kostnader.
I detta ärende SKA ansvarig avseende Folkets Hus godkänt avtal betala samtliga kostnader med kort varsel eventuell högre hyra av exempelvis restaurang i hotell, annonsering i befintliga medier och i övrigt tillkommande kostnader.
Att dem som köpt biljett ges pengarna tillbaka är stoiskt uttalande av socialdemokratenJan Emanuel tillika erinras om med hans hjälp raserade motståndarpartier eftermäle, hånade och förlöjligade i socialdemokratisk accepterat folknöje, digital lynchning
Mvh.PG.
Jag gillar Mona Walter men det kanske blivit upplopp och skadegörelse om framträtt där. Många våldsamma människor bor i området.
Vad jag inte förstår är varför Jan Emanuel hänger sig kvar hos S ? Han är ju en klok karl som borde ha genomskådat hur dom beter sig och hur dom stryper yttrandefriheten för dom som inte delar deras politik.Dom yrar om sin demokrati och lever på gamla meriter.Det där om Folkets hus borde vara just Folkets hus och inte speciellt för dom som S anser passar in i deras ”demokratiska floskler”…Vi får hoppas att Jan Emanuel fick sig en tankeställare efter det här bakslaget..
I sossarnas demokrati skall alla tycka som sossarna, och de som ”tycker fel” skall med alla medel tystas.
Ett hot mot demokratin och yttrandefrihet.
Det krävs ju åtgärder för att återställa demokratin och yttrandefrihet.
Man bör ju uppenbart unvika sossialistiska föreställningen om demokratin
Jag tycker det är för djävligt. Vad vinner man på sånt. Men man ser ju bara på hur de ser ut hurudan de är. Nä! Sånt här gillas inte. Men det är inte första gången och heller inte sista.
Folkets hus och Parkers avdelningschef, Monica Pourshahidi, har en bakgrund som politisk sekreterare i Socialdemokrater för tro och solidaritet. (f.d. Broderskapsrörelsen) som år 1999 slöt ett samarbetsavtal med Sveriges muslimska råd.
För att Muslimska Brödraskapet ska kunna genomföra sin islamistiska politik här i Sverige, har de fått stöd och hjälp av Socialdemokraterna, ”det är bra, vi måste kunna samarbeta”, sa Broderskapsrörelsens sekreterare Ola Johansson (S).
https://youtu.be/vReADSL1a1A?si=7hWqy7N-RlhJNss3&t=0m41s
…och exakt hur det har gått till, hur islamismen har kunnat etablera sig här i Sverige genom Muslimska Brödraskapet, har Johan Westerholm undersökt,…med bevis.
https://m.youtube.com/watch?v=M8KiI9vEjiE&t=0m0s