Islamismen i Sverige är ingen akademisk teori

ISLAM. Delar av forskarvärlden i Sverige lever i ett parallellt universum av förnekelse, skriver Magnus Ranstorp på Svenska Dagbladet.

Det islamistiska Partiet Nyans jagar Magnus Ranstorp

I mitten av 1990-talet undervisade jag vid University of St Andrews om den politiska islamismens ideologiska kärna – Muslimska brödraskapet, Hassan al-Banna, Sayyid Qutb och projektet att omforma staten i religionens namn. När jag 2005 återvände till Sverige insåg jag att detta inte var en avlägsen studie i Mellanöstern, utan en realitet här. SVT:s Uppdrag Granskning sände då ”Anpassning av svensk lag till islam” – ett program som visade att samma idéströmningar organiserade sig i Sverige.

Det mest häpnadsväckande var dock tystnaden. Muslimska brödraskapet kunde befästa sin ställning som självutnämnd ”representant för alla muslimer”, inta rollen som grindvakt gentemot myndigheter och samtidigt kvittera ut miljardbelopp i offentliga medel. Allt utan proportionerlig granskning. Politiker förblindades av okunskap, en reflexmässig rädsla för att kritisera islamism och en ständig oro för att stämplas som islamofober eller rasister.

När en pilotstudie om MB presenterades 2017 på uppdrag av MSB satt jag i salen. Det mest uppseendeväckande vittnesmålet var från Pierre Durrani – en tidigare nyckelperson i Brödraskapets svenska nätverk som rekryterade den blivande bostadsministern Mehmet Kaplan. Själva publiceringen utlöste ett aggressivt och uthålligt drev, där islamistiska företrädare och vänsteraktivister turades om att attackera, misstänkliggöra och försöka tysta kritiken. Syftet var tydligt: att avskräcka fortsatt granskning.

Inga dokument, ingen analys av strukturer och ingen kontroll mot andra källor.

Samtidigt har flera forskare visat ryggrad. Medan ledande islamologer konsekvent undvek att ta i frågan har andra systematiskt kartlagt de organisatoriska kopplingarna i Sverige – från Islamiska förbundet och närstående föreningar vidare till europeiska paraplyorganisationer.

Detta är heller ingen akademisk teori. Säkerhetspolisen liksom flera europeiska säkerhetsmyndigheter har konstaterat förekomsten av organiserade strukturer med kopplingar till MB i Sverige och på europeisk nivå. Konsekvenserna har varit konkreta: skolor har stängts, studieförbund lagts ned och stöd till en biståndsorganisation har dragits in. Staten agerar på grundval av prövade bedömningar – inte rykten.

Ändå tycks delar av forskarvärlden fortsätta i ett parallellt universum. Forskaren Marco Nilssons 27-sidiga studie om MB bekräftar, liksom flera tidigare studier, rörelsens existens i Sverige – men stannar där. Studien är påtagligt svag och vilar på åtta anonyma avhoppare som avfärdar ett demokratiskt hot – där upphör analysen.

Inga dokument, ingen analys av strukturer och ingen kontroll mot andra källor – bara utvalda berättelser. Att på den grunden dra långtgående slutsatser om organisationens natur eller demokratiska implikationer är inte bara metodiskt svagt utan analytiskt oansvarigt.

I en tid när auktoritära idéströmningar systematiskt testar gränserna för öppna samhällen har vi inte råd med akademisk relativisering eller bekväma bortförklaringar. Demokratin kräver intellektuell stringens och moraliskt mod. Den behöver klarsyn – inte nyttiga idioter.

Magnus Ranstorp

-Pettersson undrar när media ska ta sitt ansvar och tillsätta en haverikommission, alla journalister med enstaka undantag drabbades av masspsykos och försvarade massinvandringen av dysfunktionella muslimer under en lång följd av år. Idag är det många av dessa som säger att de varnade tidigt för islam men de ljuger…

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

  • Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
  • Från andra banker konto 8257-933415168

Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.

Du kan även  SWISHA till 0760 858 480

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

9 thoughts on “Islamismen i Sverige är ingen akademisk teori

  1. Så har islamisterna byggt upp sin maktbas i Sverige.
    I dag är Muslimska brödraskapet en stor aktör i organisationslivet i Sverige.
    https://www.gp.se/debatt/sa-har-islamisterna-byggt-upp-sin-maktbas-i-sverige.deb95670-2aee-4c11-b233-96012fd84653

    Och kanske det mest intressanta är ett samarbetsavtal från 1999 mellan Socialdemokraterna och Sveriges Muslimska råd.
    ”Pettersson säger bara att om ni vill att islam ska breda ut sig ännu mer i Sverige så rösta på S. Själv tycker jag att de muslimer som inte kan hålla sin ideologi privat ska flytta till något av de drygt 50 muslimska länderna…”
    https://petterssonsblogg.se/2023/02/05/sverige-har-gett-en-liten-grupp-islamister-makt/

  2. messkalle – In the wide world web I am a Swedish ant who retired more than twenty years as aviator. Happily married to a non military feminist believing she is the most beautiful and best for me.
    messkalle skriver:

    Applåder till Magnus Ranstorp, till de som kommenterar, islam kan inte integreras i något annat land. Försök att få Magnus ord sjunka in hos islams nyttiga idioter,.Vänstern och Miljöpartiet. Har de hjärnsläpp? Vänstern har kommunism som ledstjärna, Miljöpartiet har rädda miljön, rädda vår jord för att förintas Var finns dessa politiska ideologier i islam. Muslimer tror på profeten – inget annat. Nu, inte bara i Sverige, använder denna vänster och miljövänner, muslimerna till att säkra sina egna platser i Riksdagen, Landstingen och Kommunerna. Vänstermiljön sågar av den gren de sitter på.
    Fråga vänstermiljö väljare om de tror att muslimska länder gillar kommunissm, gillar de miljöförslag. Nu är det försent att åka dit och se med egna ögon om deras klansamhällen är kommunistiska. Visar de omsorg för sin miljö?. De rika Gulfländerna undantagna.
    – .

  3. Den stora obesvarade frågan är varför vaknar inte det sovande hjärntvättade folket och inser vart vårt land är på väg ?
    Vi har politiker på vänsterkanten samt även politiker i den så kallade mittfåran som inte heller inser vartåt det lutat med vårt land.

    ISLAMS utbredning har gått så långt i vårt land så det finns ingen åter gång till ett Sverige som vi hade för några tiotals år sedan.

    Loppet är kört Sverige kommer med största säkerhet att bli en ISLAMSK enklav.
    Vill du och jag som kristna leva under Islamsk styre ?

    Ps: vi betraktas som ”otrogna” enl. Islamsk lagbok. LÄS KORANEN och förstå vad som kommer att hända.

    12
  4. Medans 80% av svenska folket sover vidare framför TV:n(och blir fetare) med serier/lekprogram av allehanda slag där detta är riggat och deltagarna får betalt för att skapa intriger så det blir intressant att sända/se.

    Vi får det samhälle vi vill ha genom detta, tacka de styrande ryggradslösa *******.

    Sverige är riktigt skadat numera av de blinda och tysta i soffan, likt de tre aporna.

    Kan man vakna ur denna mardröm någonsin?

    https://newsvoice.se/2026/03/i-september-ar-det-riksdagsval/

    11
    1
  5. Muslimer kan aldrig integreras/anpassas. Enl. koranen och sharia är muslimen och islam överlägsna allt annat. En integrerad muslim bryter därför med de bestämmelser han lyder under och skulle riskera att straffas. Att konvertera från islam till något annat är belagt med dödsstraff. Att däremot konvertera från annan religion till islam premieras, men är då livslång och kan aldrig återtas. Därför är det en paradox att tro på någon integration bland de muslimer som kommer hit. Kommer aldrig att ske och det är väl fullständigt klart. Bara att se sig omkring. Uppdraget är att värdlandets befolkning ska anpassas till de importerade parasiterna. Mångfald blir till enfald och de invasiva slår ut allt vad sunt förnuft heter.

    17
    2
  6. Man behöver inte vara akademiker för att inse att islam är en sekt där alla tjyvknep är tillåtna! Varken Sverige eller Europa har inget behov av dess utövare.
    Att Centern och socialdemokraterna köpte paketet var i tron att få fler röster och att dessa politiker – utan vidare tanke – helt frånsåg vilka konsekvenser som skulle bli. Vänsterfolket slog följe och eftersom ”journalisterna” inom MSM – av någon märklig anledning – hyllade sekten, blev narrativet – förstärkt av den i samhället genomsyrade PK-ismen – det som ”gällde”. Protesterna från enskilda och SD fick epitet som nazister, rasister, främlingsfientliga etc.
    Majoriteten politiker, framför allt sossar i ledande positioner (typ Mona Muslim) håller fortfarande fast vid sina muslimska ”vänner”; här är dagens problem. Om inte de röstberättigade ser och inser vansinnet finns det heller ingen lösning.

    41
    3
  7. En mycket bra redogörelse av islamismen 👀✝️👀 den skulle framföras i SVT och sr samt delas ut i varenda brevlåda i vårat avlånga land 🇸🇪 kanske att folket vaknar då men bara kanske! Amen🇸🇪🇸🇪🇸🇪

    35
    3

KommenteraAvbryt svar