Tulsi Gabbard vägrar lämna ut underrättelse om Jared Kushner

KORRUPTION. En hemligstämplad underrättelserapport där två personer diskuterar Donald Trumps svärson Jared Kushner, och som delvis rapporteras handla om Iran, har blockerats av USA:s underrättelsesamordnare, Tulsi Gabbard. Uppgifter om att rapporten existerade, men doldes av Gabbard, kom via en visselblåsare i maj 2025. Visselblåsarens larm hemligstämplades också och det var först åtta månader senare, i början av 2026, som saken avslöjades av Wall Street Journal. Innehållet i samtalet, som delvis behandlade frågor relaterade till Iran, är inte känt.

Donald Trumps svärson, Jared Kushners meritförteckning från Vita huset ganska omfattande. Av vissa kallas han USA:s verkliga president. Jared Kushner har inget officiellt uppdrag utan tjänstgör som volontär inom Trump-administrationen. 

I vanliga fall ska hemligstämplad information delas med kongressens underrättelseutskott, vars politiker har nödvändig säkerhetsklassning. Trumpadministrationen meddelar nu att man inte kommer att dela informationen om Kushner. Vita huset hänvisar till så kallat ”executive privilege”, presidentens rätt att hemlighålla privat information.

***

Stöd bloggen

Petterssons blogg drivs ideellt och är reklamfri. Vi säljer inga varor eller tjänster. Vill du uppmuntra oss och hjälpa till med de kostnader som finns så är du välkommen med ett bidrag!

  • Från Swedbank eller sparbanken konto 8257-8933415168
  • Från andra banker konto 8257-933415168

Paypal används av miljoner över hela världen för att överföra pengar utan att någon obehörig kan se dina betalningsuppgifter.

Du kan även  SWISHA till 0760 858 480

IBAN: SWEDSESS SE1580000825780933415168

2 thoughts on “Tulsi Gabbard vägrar lämna ut underrättelse om Jared Kushner”

  1. ”Visselblåsarens larm hemligstämplades också och det var först åtta månader senare, i början av 2026…”
    Så som det också görs i Sverige.

    23

Kommentera